Arduino FAQ #1 (=często zadawane pytania) .

Witajcie!

Część z Was zapewne nie wie, czym właściwie jest FAQ, więc odpowiadam: jest to (z angielskiego) Frequently Asked Questions, czyli najczęściej zadawane pytania. Dzisiaj przedstawię króciutkie FAQ dotyczące Arduino.

Artykuł skierowany głównie do początkujących! :)

Z racji ogromnej ilości pytań, związanych z tą platformą postanowiłem odpowiedzieć teraz tylko na kilka, a może za jakiś czas (w kolejnych artykułach), postaram się rozszerzyć tą serię. Jeżeli Wy macie jakieś pytanie, które Waszym zdaniem powinno się pojawić na tej liście, napiszcie je w komentarzu!


 Pytanie: Czym jest Arduino? Ile kosztuje i gdzie je mogę kupić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czym jest Arduino i jak go używać, koniecznie sprawdź artykuł dotyczący Arduino na naszej stronie (link). Arduino UNO (najpopularniejsza wersja) kosztuje około 100zł, aczkolwiek możemy kupić również „klona”, który w zależności od jakości wykonania itp. kosztuje od 30 do 100zł. Produkt zakupić można praktycznie w każdym większym sklepie elektronicznym/robotycznym, a także w oficjalnym sklepie producenta.

 

 Pytanie: Jaką wersję Arduino wybrać?
Arduino wypuściło aż 17 modeli swojej płytki (tu znajdziesz listę modeli). Jeżeli jesteś początkujący, to myślę, że najlepszym wyborem będzie Arduino UNO R3. Jest to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne wydanie. Jeżeli natomiast, chciałbyś wersję dostosowaną do Twoich potrzeb, spójrz na inne modele. Znajdziesz tam na przykład: Arduino Robot (do budowy robota), Arduino Ethernet (ułatwione podłączenie sieci), Arduino Mini (wersja miniaturowa) itd.

 

 Pytanie: Czy ciężko opanować Arduino? Ile czasu trwa nauka?
To zależy! Mnie opanowanie podstaw tej platformy (czyli ten poziom, na którym jestem teraz 🙂 ), zajęło około miesiąca (może dwa), aczkolwiek jeżeli ktoś wcześniej miał do czynienia z programowaniem lub elektroniką, to myślę, że poradzi sobie w jeszcze krótszym czasie. Natomiast jeżeli nie wiesz „nic”, to nie przejmuj się, w internecie jest tyle poradników, kursów i artykułów na ten temat, że na pewno coś dla siebie znajdziesz. Zaczynasz? Zajrzyj tu: Kurs programowania Arduino & Kurs Arduino (wideo)

 

 Pytanie: Co mi się przyda, na początek przygody z Arduino?
Jeżeli chciałbyś, aby Twoje Arduino miało większą gamę zastosowań, niż tylko mruganie diody na pinie 13, potrzebujesz kilka dodatkowych podzespołów/elementów. Poniżej znajdziesz listę produktów, które mogą przydać Ci się w czasie „zabawy” z tym modułem:

  • płytka prototypowa oraz przewody połączeniowe (usprawnią proces testowania i prototypowania)
  • oporniki (np. 100Ω, 1KΩ (1000Ω), 5.1KΩ) – będą Ci one niezbędne, ponieważ nie możesz „po prostu” podłączyć do Arduino dodatkowych elementów, np. LED, buzzer itp.
  • przyda się również zasilacz 7.0 -12.0V (prąd stały oczywiście) lub kabel USB A-B
  • na sam początek przyda się kilka LED’ów, polecam kupić zestaw 5mm (szerokość)
http://electrobot.pl/p/28/179/arduino-uno-zestaw-startowy
Zestaw startowy Electrobot.pl

Po jakimś czasie sam będziesz wiedział, co chcesz kupić, może zaczniesz interesować się sterowaniem wyświetlacza LCD lub serwomechanizmem – to już zależy tylko od Twoich planów (i ilości pieniędzy 😉 )

Jeżeli nie chcesz samemu kompletować całego zestawu, mogę polecić ci Starter KIT’y, chociażby ten dostępny w ofercie sklepu Electrobot. Kliknij obrazek, aby przejść do produktu.

 

 Pytanie: Jaki prąd można pobrać z poszczególnych pinów?
Z pinów analogowych oraz cyfrowych możesz pobrać maksymalnie 40mA (~dwie diody LED), natomiast jeśli chodzi o pin 5V to jest to zależne od tego, czym zasilamy nasze Arduino. Jeżeli korzystamy z osobnego zasilacza (o maksymalnym poborze większym niż 1A) to jest to właśnie 1A, bo tyle może maksymalnie oddać wbudowany w moduł stabilizator napięcia. , ale ograniczeniem będzie jak zwykle moc tracona i temperatura. Im wyższe napięcie zasilania, tym mniejszy dostępny prąd. Trochę zależy też od warunków chłodzenia płytki (temperatura otoczenia, przepływ powietrza). Oczywiście trzeba też odjąć pobór obu mikrokontrolerów i szyny 3,3 V. Przy zalecanym zasilaniu 7-12 V możemy liczyć na  ~150 mA dla zewnętrznych układów.

 Pytanie: ?

Tutaj jest miejsce na Twoje pytanie! Napisz je w komentarzu 🙂

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.