Cyberbot – ogólnopolski festiwal robotyki

Cyberbot to coroczna impreza – najstarszy festiwal robotyki w Poznaniu, którego XII edycja odbyła się właśnie w tę sobotę (18.04.2015r.). Głównymi atrakcjami były oczywiście zmagania robotów w 6 kategoriach: sumo, mini sumo, nano sumo, linefollower, micromouse oraz freestyle – konkurencji, w której po prostu prezentuje się swoją konstrukcję i próbuje się „oczarować” publiczność niesamowitymi funkcjami, a także innowacyjnością. W tej ostatniej, kategorii zdobyłem II miejsce z moją najnowszą konstrukcją (robotem) Orion250. Pełen opis i oficjalne zakończenie projektu pojawi się za kilka dni. O co chodzi w tych kategoriach? Skąd te dziwne nazwy? Sumo (i wszystkie odmiany: mini sumo, nano sumo) to chyba najpopularniejsza kategoria. Zasady są proste: Zepchnąć przeciwnika (robota) z ringu. W zależności od „odmiany” zmieniają się wielkości robotów (widać to na zdjęciach poniżej). W linefallower chodzi o jak najszybsze przejechanie trasy przez robota – trasa wyznaczona jest czarną linią na białej płycie. W micromouse wygrywa robot, który najszybciej dotrze do wnętrza labiryntu stworzonego przez organizatorów. Te roboty muszą się wykazać największą „inteligencją”.

Na zawodach nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych odwiedzających. Niesamowite warsztaty budowy robotów z klocków Lego Mindstorms, zawody dla publiczności w kategorii robotów zwanych „światłolubami” i wiele innych.  Mogli oni również poszerzyć swoją wiedzę na stoiskach firmy Mały Inżynier, spróbować sił jako kierujący robotami czy wypić „smoczego drinka”. Kilka metrów dalej, na stoisku firmy Astor, robot Kawasaki wyciąga automatyczne ramię i podaje… lizaki. ?

Dla starszych uczestników przygotowano szereg wykładów otwartych oraz prezentacji. Wszystko odbyło się na terenie Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, przy ulicy Piotrowo 2.

Poniżej prezentuję kilka zdjęć z opisami z imprezy oraz wręczania nagród. ? Zapraszam do oglądania:

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.