Drukarki 3D #1 Co i jak?
Wstęp do drukowania 3D- to nie takie skomplikowane!
Ta seria poświęcona będzie zapoznaniem was z drukarkami 3D. Jej zadaniem jest wyjaśnienie o co w nich chodzi, po co w ogóle powstały, jak działają, z czego są zbudowane, a także przygotowanie was do ich zakupu i użytkowania w przyszłości. Zaczynajmy!
Krótka historia drukarki 3D
Drukowanie przestrzenne kojarzy się z nowoczesnością, nową technologią i innowacją. Prawda jest jednak taka, że pierwsze drukarki 3D powstały ponad 30 lat temu! Zdziwieni? Powiem szczerze, że ja trochę byłem jak się o tym dowiedziałem.
Pierwsza drukarka 3D
Niemniej jednak, od tego czasu sporo się wydarzyło. Powstały nowe technologie drukowania i nowe materiały, z których można tworzyć przestrzenne obiekty. Znacząco także zmniejszyły się rozmiary tych maszyn. Ale co najważniejsze dla nas- cała technologia stała się dużo tańsza i dostępna dla wszystkich (najtańszą nową drukarkę kupimy już za 500- 600 złotych!).
Czym jest drukarka 3D?
Nie będę tutaj odwoływał się do dokładnej definicji, tylko ujmę to w jak najprostszych słowach. Jest to maszyna składająca się z ramy stanowiącej konstrukcję, głowicy z dyszą która „wypluwa” z siebie roztopiony plastik (zwany filamentem), kilku silników do przemieszczania głowicy, stołu na którym tworzony jest wydruk oraz płyty sterującej czyli płytki PCB z niezbędną elektroniką do sterowania silnikami i podzespołami. Więcej wiedzy o budowie drukarki zamieściłem w artykule #3.
Drukarka 3D podczas pracy. Na zdjęciu widać głowicę z dyszą.
Po co powstały i do czego służą drukarki 3D?
Wachlarz zastosowań technologii druku przestrzennego z roku na rok się powiększa. Najpopularniejszym zastosowaniem jest tworzenie prototypów różnych części i elementów. Korzystają z tego głównie firmy zajmujące się projektowaniem. Coraz częściej druk 3D wykorzystuje się także w budownictwie: od tworzenia mostów po budowanie domów! Z kolei, jeśli chodzi o zastosowanie jej dla ciebie to przede wszystkim: figurki, części modelarskie, użyteczne gadżety, ozdoby, drobne elementy czy części do budowania robotów.
Chciałem, aby te artykuły były przede wszystkim zrozumiałe, a także w miarę krótkie. Dlatego to koniec #1 części. Po więcej zapraszam do części #2!