Wprowadzenie do EasyEDA – Symulacja układów elektronicznych i projektowanie PCB
Witajcie! Wraz z firmą EasyEDA postanowiliśmy przygotować dla Was mikro serię, składającą się z 3 artykułów dotyczących oprogramowania do projektowania PCB, przygotowywania schematów i symulacji układów elektronicznych. 🙂 Przede wszystkim, ma to na celu zaprezentowanie Wam możliwości świetnego (nie, nie kazali mi tego napisać – na prawdę mogę je polecić 😉 ) oprogramowania, jakim jest EasyEDA, aczkolwiek postaram się również zawrzeć tu wiele innych ciekawych informacji dotyczących tego tematu. Zaczynajmy!
Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie wprowadzenia do programu.
Czym właściwie jest EasyEDA?
EasyEDA to darmowe narzędzie EDA bazujące na chmurze, a co za tym idzie nie wymagające instalacji, zaprojektowane żeby ułatwiać inżynierom elektroniki, nauczycielom, studentom oraz hobbystom elektroniki pracę z narzędziami EDA. To prosty w obsłudze kreator schematów, symulator układów oraz konstruktor płytek drukowanych, który pracuje bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
Funkcje EasyEDA:
–> Prosty w obsłudze, a za razem zaawansowany kreator schematów – Szybko twórz schematy w przeglądarce stosując dostępne biblioteki. Uaktualnienia są automatyczne i bezproblemowe.
–> Symulator Układów – Sprawdź układy z sygnałami analogowymi, cyfrowymi oraz mieszanymi z podukładami oraz modelami SPICE!
–> Projektowanie PCB Online – Z wieloma warstwami, tysiącami padów, szybka i sprawna praca i późniejsza edycja.
System jest niezawodny, bardzo stabilny i wyjątkowo prosty do nauczenia. Interfejs użytkownika działa szybko i jest bardzo przyjemny. EasyEDA posiada bogatą bibliotekę tysięcy komponentów elektronicznych (zarówno układów, płytek do druku jak i układów do modelowania) oraz dziesiątki tysięcy przykładowych schematów! Każdy może je wykorzystywać oraz rozszerzać. Istnieje również możliwość importowania istniejących konstrukcji wykonanych w Altium, Eagle czy KiCad i edytowania ich w EasyEDA.
Co więcej, kolejną niesamowitą funkcjonalnością EasyEDA jest dostęp do modułów Open Source opracowanych przez tysiące inżynierów elektroniki! Według mnie to niesamowita zaleta, tym bardziej dla początkujących!
Tutaj znajdziecie samouczek tłumaczący główne funkcje narzędzi oraz ebook wprowadzający w świat symulacji obwodów w EasyEDA używając ngspice.
Poniższej prezentuję film, który w skrócie przedstawia najważniejsze funkcje narzędzi EasyEDA.