Początki i przyszłość maszyn CNC

Choć maszyny sterowane numerycznie są synonimem nowoczesności, nie każdy wie, że prymitywne formy maszyn cnc były wykorzystywane już wiele wieków temu. Prześledzenie rozwoju obrabiarek na przestrzeni lat to niezwykle interesująca podróż, w którą chcemy Wam dziś zabrać. Współcześnie ciężko sobie wyobrazić obróbkę skrawaniem bez użycia maszyn cnc. Odpowiadają one na precyzyjną i szybką obróbkę, co w konsekwencji zwiększa produktywność firm, które korzystają z rozwiązań sterowanych numerycznie oraz zapewnia im przewagę rynkową. Chcą przodować w branży obróbczej, firmy prędzej czy później przestawiają się na produkcją z użyciem maszyn cnc. A te są coraz doskonalsze i coraz lepsze. Aby jednak zrozumieć znaczenia, jakie dla przemysłu ma obróbka z wykorzystaniem sterowania numerycznego, warto przybliżyć sobie historię rozwoju urządzeń obróbczych w ogóle.

Replika maszyny parowej z okresu rewolucji przemysłowej. Źródło: Wikimedia

Obrabiarki od średniowiecza do XX wieku

Z pierwszych prostych obrabiarek korzystano już przed wiekami. Obróbkę wspomagano poprzez specjalny pedał wprawiający kawałek krewna w ruch obrotowy. Następnie przystawiano do drewna jakieś ostre narzędzie – dłuto lub nóż – które skrawało element nadając mu cylindryczny kształt. Tak obrobiony polano wykorzystywano np. jako element meblowy. W średniowieczu np. korzystano także z napędu wodnego. Pędząca woda uruchamiała konkretne mechanizmy o przeróżnych funkcjach ułatwiających obróbkę elementów.

 

Stanowisko do dziurkowania kart służących jako nośniki danych. Źródło: Wikimedia

Punktem zwrotnym w historii obrabiarek był jednak wiek XX. Wówczas to nastąpiła rewolucja w rozwoju technologii informacyjnych oraz automatyce. Procesy produkcyjne zostały skomputeryzowane, a dzięki temu ogromnie wzrosła ich wydajność oraz skuteczność. Współcześnie stosuje się dwa główne typy maszyn cnc – sterowane numerycznie oraz sterowane komputerowo. Oznacza to, że praca obrabiarek cnc jest automatyzowana poprzez wykorzystywanie numerycznego układu sterowania albo programu komputerowego. Części układu sterownia maszyn CNC można kupić w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: akcesoria.cnc.info.pl Program sterujący odpowiada np. na precyzyjne poprowadzenie toru narzędzi w konkretnym układzie współrzędnych. Tak długo i tak dokładnie obrabiają one dany element, aż osiągnie zakładany kształt oraz wymiar.

Współczesna maszyna CNC. Źródło: Wikimedia

Przyszłość maszyn cnc

Obecnie branża systemów cnc rozwija ich trzy główne obszary: cyfrowe układy sterowania, maszyny cnc oraz wykorzystywane oprogramowanie. Pozycja maszyn cnc w przemyśle jest współcześnie na tyle mocna, że prognozuje się, że z czasem zupełnie wyprą ręczne obrabiarki i staną się niezastąpionym wyposażeniem fabryk i zakładów produkcyjnych. Artykuł przygotował sklep Akcesoria CNC specjalizujący się w sprzedaży wysokiej jakości falowników –  akcesoria.cnc.info.pl/85-automatyka/falowniki.

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.