Czy wiesz jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom – brzmi jak technologia przyszłości, jednak jest ona dziś na wyciągnięcie ręki.
Chcesz wiedzieć czym tak naprawdę jest system zdalnego sterowania oraz jakie ma plusy i minusy?
Zapraszamy do lektury!

Wygoda i funkcjonalność na wyciągnięcie ręki

Rozwój technologii służy w 100% człowiekowi, pozwala mu na większą wygodę i sprawia, że życie jest
po prostu łatwiejsze. Inteligentny dom czyni codzienne czynności sprawniejszymi i efektywniejszymi.
Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie pomyślałby, że można sterować domem za pomocą aplikacji, a
dzisiaj włączamy i wyłączmy światło bez konieczności wstawania z fotela. Dzięki temu, że systemy
zdalnego sterowania są kompatybilne z większością powszechnie używanych urządzeń, praktycznie
każdy może uczynić swój dom inteligentnym.

Czy wiesz, że system zdalnego sterowania domem może dotyczyć praktycznie każdej instalacji? Obejmuje m.in. oświetlenie, systemy alarmowe, ogrzewanie, klimatyzację, jak również elektrykę. Co więcej, wszystkie instalacje są podłączone do jednego systemu, którym można sterować zdalnie za pomocą aplikacji. Nowoczesne technologie pozwalają na podłączenie do jednej sieci wszystkich elementów, a także rozszerzanie jej o inne moduły. Każda z części może być odrębnie skonfigurowana, tak by odpowiadała w 100% potrzebom użytkownika.

Inteligentny dom i jego zalety

Główną zaletą inteligentnego domu jest, wspomniana już wcześniej, możliwość zdalnego sterowania. Co za tym idzie, użytkownik takiego systemu jest w stanie zużywać dużo mniej energii, a co za tym idzie – jego rachunki staną się znacznie niższe. Zautomatyzowany dom to również oszczędność czasu, ponieważ za pomocą jednego kliknięcia wykonasz czynności, które normalnie zajęłyby kilka minut. Najpopularniejsze wykorzystanie systemu zdalnego sterowania obejmuje sprzęty RTV, AGD, bramy wjazdowe, garaże oraz nawadnianie ogrodu. To ogromna wygoda ze względu na to, że domem można sterować za pomocą smartfona lub tableta. To również większe bezpieczeństwo, ponieważ system kontroluje się sam. Jeśli ktoś niepowołany wejdzie przez bramę lub drzwi, inteligentny dom wyśle informację do użytkownika.

Co niezwykle istotne, system zdalnego sterowania domem jest naprawdę funkcjonalny i łatwy w użyciu.
Również koszt zakupu wcale nie jest tak wysoki, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność na
rachunkach.

Jakie minusy ma inteligentny dom?

Pomimo ogromu plusów, system zdalnego sterowania ma także pewne minusy. W przypadku włamania może zostać złamane zabezpieczenie. Wyciek danych sprawi, że złodziej pozna wszystkie spersonalizowane ustawienia systemu. Z kolei, jeśli wystąpią problemy techniczne, może nawet dojść do odcięcia energii elektrycznej. Warto więc być bardzo ostrożnym i stosować silne zabezpieczenia oraz dbać o regularny przegląd systemów.

Systemy inteligentnego budynku znajdą Państwo w sklepie Montersi.pl – montersi.pl/inteligentny-dom-budynek

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.