Raspberry Pi – wstęp i podstawowe informacje

Razem z firmą Kamami.pl postanowiliśmy przedstawić Wam – czytelnikom platformę Raspberry Pi, w formie przystępnego kursu. Poniżej prezentuję artykuł, który jest wprowadzeniem do tej właśnie serii. Dowiesz się w nim czym właściwie jest Raspberry, do czego można go używać i jakie są jego podstawowe parametry.


poprzednia część  «-» kolejna część 

>>> Kursy www.MechatroBot.pl <<<

Raspberry Pi – wstęp, co to jest?

Czym właściwie jest Raspberry Pi? Jest to „najzwyklejszy” komputer małych rozmiarów, specjalnie przystosowany dla hobbystów, robotyków, elektroników etc. między innymi poprzez umieszczenie specjalnych pinów wyjściowych/wejściowych, które pełnią tę samą funkcję co np. wyjścia w Arduino.

Urządzenie składa się z pojedynczego obwodu drukowanego i zostało wymyślone, by wspierać naukę podstaw informatyki, programowania itp. Jego premiera miała miejsce 29 lutego 2012 roku.

 

Ten filmik idealnie przedstawia, czym jest i jak działa ten komputer:

 

Raspberry od strony technicznej

raspberry-pi-b-plus3info
Infografika przedstawiająca podstawowe parametry komputera.

Krótki opis techniczny, przedstawienie elementów składowych i podzespołów:

(opis dotyczy wersji: A oraz B) Raspberry Pi jest wyposażone w procesor ARM1176JZF-S o częstotliwości pracy 700 MHz. Z tego też powodu (tak słaby procesor) niemożliwa jest instalacja takich samych systemów operacyjnych, jak na naszych laptopach i pecetach, czyli np. Windows, Mac OS itp. Na szczęście jest wiele innych systemów, które bez problemu radzą sobie z tymi parametrami.

Kolejną różnicą pomiędzy zwykłym PC a Raspberry jest fakt, iż nasz komputerek nie posiada pamięci wewnętrznej dla użytkownika, aby korzystać z maliny (=Raspperry PI) należy wyposażyć się w kartę micro SD. Można je zakupić w dosłownie każdym sklepie komputerowym, natomiast w sklepach elektronicznych otrzymać możemy takowe karty z wgrany już systemem, co znacznie upraszcza rozpoczęcie pracy. Malina ma też niewiarygodną ilość zalet, jedną z nich jest możliwość ładowania zwykłym zasilaczem do telefonu/tabletu (oczywiści parametry muszą być odpowiednie, ale większość ładowarek spełnia wymagania 🙂 )

W obiegu dostępne są cztery różne wersje Raspberry Pi – wersja A i wersja B oraz wersja B+, a także B2. Poniżej prezentuję tabelę, w której szczegółowo opisana jest każda z wersji. Warto zauważyć, że model B2, to jedyny model obsługujący znany wszystkim system Windows i to …Windows 10 :

Raspberry+Pi++B++2
Infografika pokazująca połączenia pomiędzy Raspberry a innymi podzespołami!

 

Porównanie poszczególnych wersji:

Tabela prezentująca opis parametrów poszczególnych modeli Raspberry Pi:

rs_components_rpi-table

 

GPIO – czyli Raspberry w robotyce

GPIO (General Purpose Input/Output) jest interfejsem służącym do komunikacji pomiędzy elementami systemu komputerowego, takimi jak mikroprocesor czy różne urządzenie peryferyjne.
Wyprowadzenia takiego urządzenia (piny) mogą pełnić zarówno rolę wejść, jak i wyjść i jest to zazwyczaj właściwość konfigurowalna. Piny GPIO są często grupowane w porty.

Jednym z ważniejszych (dla nas – elektroników, hobbystów, robotyków amatorów itd.) elementów, jakie są w Raspberry jest interfejs GPIO. Jest to ten sam interfejs co np. w Arduino. Dzięki niemu jesteśmy w stanie kontrolować inne urządzenia, czujniki, wyświetlacze i wiele wiele innych, tak jak to jest w przypadku Arduino.

 

Poniżej prezentuję układ pinów interfejsu GPIO dla poszczególnych modeli:

Raspberry-Pi-GPIO-pinouts
Opis GPIO dla poszczególnych modeli Raspberry
raspberry-pi-rev2-gpio-pinout
Dodatkowe możliwość GPIO w “Malinie”

Jak widać na obrazku obok, GPIO daje nam nie tylko standardowe piny wejścia/wyjścia, ale także PWM – do sterowania …wszystkim, UART (do komunikacji np. bluetooth), I2C – np. do bardziej wymagających czujników, a także SPI.

 

 

 

 

Pierwsze uruchomienie

Ogólny kurs, w którym zostanie opisane uruchamianie Raspberry i dodatkowe funkcje, zostanie opublikowany za jakiś czas. Na razie udostępniam krótki poradnik dotyczący pierwszego uruchomienia Raspberry Pi oraz jego podstawowego użytkowania. Zapraszam do oglądania:

(uwaga: obydwa filmy pochodzą od oficjalnego producenta Raspberry Pi, dlatego też udostępniłem je w celu promocji komputera. Nie należy zaliczać tego do jakiegokolwiek plagiatu :) )

 

To wszystko na teraz, może udostępnię jeszcze jakiś artykuł dotyczący tego wspaniałego urządzenia, aczkolwiek nie wiem czy i kiedy to nastąpi. Na razie dziękuję i zapraszam do innych artykułów!

Masz pytania? Może chciałbyś podzielić się swoim zdaniem lub ocenić artykuł?

Skomentuj ten post! 🙂

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.