Napędy do bram przesuwnych

Automatyzacja otwierania i zamykania wjazdu znacząco podnosi poziom komfortu i bezpieczeństwa posesji przyległej do domu lub siedziby firmy. W dzisiejszym tekście omawiamy zalety i najważniejsze parametry, jakie opisują napędy do bram przesuwnych.


Automatyczne przesuwanie skrzydła bramowego znacznie poprawia wygodę korzystania z bramy wjazdowej. Kierowca nie musi już wychodzić z samochodu, by otworzyć wjazd, podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu czy silnych mrozów. Do sterowania napędem bramy przesuwnej wystarczy zastosowanie pilota bezprzewodowego lub aplikacji. W ten sposób możemy zapomnieć o potrzebie opuszczania pojazdu w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak działają napędy do bram przesuwnych?

Na początku opowiemy, jak działają napędy do bram przesuwnych. Za kontrolę pracy odpowiada centrala sterująca, która poprzez mechanizm napędowy steruje siłownikiem. Proces otwierania lub zamykania skrzydła bramowego odbywa się natychmiast po odbiorze sygnału wysłanego przez użytkownika. Emisja sygnału startu odbywa się zwykle drogą radiową – poprzez aplikację albo tradycyjnego pilota bezprzewodowego. Istnieje też możliwość sterowania przy użyciu przycisku.

Warto wspomnieć, iż istnieje możliwość integracji automatyki bramy przesuwnej z systemem alarmowym oraz kontrolą dostępu. W ten sposób zyskujemy możliwość wyzwalania mechanizmu napędu np. po rozpoznaniu tablic rejestracyjnych pojazdu – automatycznie, bez jakiegokolwiek udziału kierowcy samochodu. Napęd bramy przesuwnej stanowi ponadto duże udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, które poruszają się własnym autem.

Dlaczego warto stosować napędy do bram przesuwnych?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego warto stosować napędy do bram przesuwnych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygodę takiego rozwiązania. Automatyzacja skrzydła bramowego sprawia, że nie musimy opuszczać pojazdu, by wjechać na posesję. Jednocześnie mamy możliwość wpuszczenia gości na parking, bez potrzeby opuszczania budynku. Wystarczy użyć funkcjonalnego pilota bezprzewodowego lub innej metody, specyficznej dla danego modelu.

Kolejna zaleta napędu bramy przesuwnej to bezpieczeństwo. Zastosowanie tego rodzaju urządzeń chroni nas przed potrzebą każdorazowego opuszczania budynku, celem weryfikacji osób, chcących dostać się na posesję. Wystarczy montaż kamery na zewnątrz, by móc zdalnie ocenić, czy znamy ludzi, którzy chcą wjechać na parking, czy też mamy do czynienia z potencjalnymi intruzami. Warto dodać, iż automatyka może być zintegrowana z systemem alarmu SSWiN.

Jak wybrać dobry napęd do bramy przesuwnej?

Szereg wymiernych korzyści z wyboru opisywanych rozwiązań sprawia, że coraz więcej użytkowników zastanawia się, jak wybrać dobry napęd do bramy przesuwnej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Szybkość otwierania – oznacza prędkość posuwu bramy przesuwnej. W przypadku intensywnie eksploatowanych terenów przemysłowych powinna być wyższa.
  • Zasilanie – koniecznie musimy sprawdzić, jakie napięcie zasilające powinno być doprowadzone do napędu bramowego.
  • Maksymalny ciężar – oznacza graniczną wagę bramy przesuwnej, jaką jest w stanie przesunąć mechanizm napędowy. Trzeba go dopasować do naszego przypadku.
  • Wydajność dobowa – mówi o ilości cykli otwarcia-zamknięcia bramy, możliwych do wykonania w ciągu doby, bez narażenia napędu na przeciążenie i awarię.
  • Dodatkowe funkcje – mamy możliwość wyboru produktów z dodatkowymi funkcjami, takimi jak regulacja fazy zwalniania czy programowanie czasu pracy mechanizmu.

Decydując się na zakup i montaż napędu bramy przesuwnej, powinniśmy też sprawdzić, jakie warunki gwarancyjne oferuje sklep, bądź producent sprzętu. Im dłuższa i bardziej kompleksowa gwarancja, tym lepiej dla nas.

Praktyczne i bezpieczne napędy do bram przesuwnych

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy napędów do bram przesuwnych, to wybierz praktyczne i bezpieczne produkty dostępne w ofercie sklepu internetowego sklep-ecsystem.pl. Profesjonalni doradcy pomogą Ci wybrać napęd, dopasowany do Twojej bramy przesuwnej.

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.