[news] Autonomiczne tiry dostały „Prawo jazdy”

Temat trochę odbiegający od elektroniki, aczkolwiek na tyle bliski, że postanowiłem go przedstawić na Mechatrobot.pl. Jest to również nowa forma wpisów, ponieważ możemy zaliczyć go do newsów. Zapraszam!

Pierwsze autonomiczne tiry, opracowane przez amerykański oddział Mercedesa, otrzymały swoje „prawo jazdy” i wyjechały w kursy w Newadzie.

mercedes-autonomous-truck-concept-2025-041
Wnętrze tirów od Mercedesa wygląda raczej jak 5-gwiazdkowy hotel 🙂

Dzięki radarom i kamerom 3D są w stanie samodzielnie poruszać się po drogach szybkiego ruchu i autostradach. W środku nadal siedzi zawodowy kierowca, ale w trakcie długich podróży ma… wolne. Komputery same utrzymują prędkość i bezpieczny dystans, pilnują pasa ruchu, mogą całkowicie zatrzymać pojazd, a gdy zator się rozładuje, ruszyć w dalszą drogę. Muszą jednak oddać kierownicę przy zjeździe na drogi niższej kategorii, a także w ruchu miejskim. Ale to wyłącznie kwestia czasu. Autonomiczne pojazdy Google takich ograniczeń nie mają. Czy to może zagrażać posadom zawodowych kierowców, których w Polsce jest ponad… 2,5 miliona!? Co o tym sądzicie … piszcie opinie w komentarzach!

Z zewnątrz pojazd wygląda zupełnie standardowo!
Z zewnątrz pojazd wygląda zupełnie standardowo!

Co o tym sądzicie? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Skomentuj ten news! 🙂  ↓

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.