[news] Karta SD 200 GB i roboty pod wodą

Karta micro SD o pojemności 200GB w sprzedaży!

Na rynek trafiła właśnie najnowsza perełka firmy SanDisk – karta micro SD, pamięć typu microSDXC o pojemności 200GB!!! Model SDSDQUAN-200G, bo tak oznaczony jest ten produkt, to nie tylko 200GB danych, lecz także prędkość odczytu wynosząca 90MB/s!

ae47a362-5ac3-441e-8d72-2f5975890ee2

Wymiary karty wynoszą zaledwie: 14,99 x 10,92 x 1,02 mm.

Sugerowana cena modelu SDSDQUAN-200G na rynku amerykańskim to 249,99 dolarów (czyli około 929 zł). To o 150 dolarów (ok. 560 zł) mniej niż wcześniej zapowiadano. Kartę nabyć można m.in. za pośrednictwem internetowego sklepu Amazon. Produkt objęty jest 10-letnią gwarancją.

Więcej informacji możemy znaleźć na  stronie producenta.

 

 

Podwodne roboty nowej generacji AUV

remus-6000-autonomous-underwater-vehicles-auv-robot-submarinesArcheolodzy zamierzają za jakiś czas rozpocząć „wykopaliska” na dużych głębokościach, użyją do tego robotów nowej generacji AUV – Autonomous Underwater Vehicle – budowanych w ramach programu „ARROWS” – „Archaeological Robot Systems for the World’s Seas”. Zakupiła je Unia Europejska za ponad 4 mln euro! Wszystko po to aby chronić i ocalić podwodne dziedzictwo Świata.

 

 

img01
Krótki opis podstawowych funkcji robotów AUV

Roboty mają znacznie obniżyć koszt badań archeologicznych prowadzonych na głębokich wodach. Na ten moment, wynajęcie statku, wyszkolonej ekipy i całej reszty kosztuje około 50 tys. euro dziennie. Są to pieniądze, którymi obracają tylko największe instytucje i firmy.

 

 

 

Autonomiczny pojazd podwodny (Autonomous Underwater Vehicle – AUV) to robot poruszający się i pracujący pod wodą, wyposażony w systemy umożliwiające mu samodzielne poruszanie się w środowisku wodnym bez ingerencji człowieka. Urządzenia te zwane także bezzałogowymi pojazdami podwodnymi (ang. Unmanned Underwater Vehicles UUV) są napędzane bateriami lub ogniwami paliwowymi i mogą pracować na głębokościach do 6000 m . Stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii napędu i zasilania systematycznie zwiększa wytrzymałość zrobotyzowanych łodzi podwodnych, zarówno pod względem czasu pracy, jak i pokonywanych odległości.
źródło: http://www.asimo.pl/teoria/AUV.php

Więcej na temat samych robotów można znaleźć na tej stronie (wikipedia en): link.

Natomiast informacje o projekcie Arrows dostępne są na stronie http://www.arrowsproject.eu/.


Co sądzicie o karcie 200Gb? Czy jest sens kupna czegoś takiego? Do czego może się przydać?

Skomentuj ten news! 🙂  

 

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *