[news] Karta SD 200 GB i roboty pod wodą

Karta micro SD o pojemności 200GB w sprzedaży!

Na rynek trafiła właśnie najnowsza perełka firmy SanDisk – karta micro SD, pamięć typu microSDXC o pojemności 200GB!!! Model SDSDQUAN-200G, bo tak oznaczony jest ten produkt, to nie tylko 200GB danych, lecz także prędkość odczytu wynosząca 90MB/s!

ae47a362-5ac3-441e-8d72-2f5975890ee2

Wymiary karty wynoszą zaledwie: 14,99 x 10,92 x 1,02 mm.

Sugerowana cena modelu SDSDQUAN-200G na rynku amerykańskim to 249,99 dolarów (czyli około 929 zł). To o 150 dolarów (ok. 560 zł) mniej niż wcześniej zapowiadano. Kartę nabyć można m.in. za pośrednictwem internetowego sklepu Amazon. Produkt objęty jest 10-letnią gwarancją.

Więcej informacji możemy znaleźć na  stronie producenta.

 

 

Podwodne roboty nowej generacji AUV

remus-6000-autonomous-underwater-vehicles-auv-robot-submarinesArcheolodzy zamierzają za jakiś czas rozpocząć „wykopaliska” na dużych głębokościach, użyją do tego robotów nowej generacji AUV – Autonomous Underwater Vehicle – budowanych w ramach programu „ARROWS” – „Archaeological Robot Systems for the World’s Seas”. Zakupiła je Unia Europejska za ponad 4 mln euro! Wszystko po to aby chronić i ocalić podwodne dziedzictwo Świata.

 

 

img01
Krótki opis podstawowych funkcji robotów AUV

Roboty mają znacznie obniżyć koszt badań archeologicznych prowadzonych na głębokich wodach. Na ten moment, wynajęcie statku, wyszkolonej ekipy i całej reszty kosztuje około 50 tys. euro dziennie. Są to pieniądze, którymi obracają tylko największe instytucje i firmy.

 

 

 

Autonomiczny pojazd podwodny (Autonomous Underwater Vehicle – AUV) to robot poruszający się i pracujący pod wodą, wyposażony w systemy umożliwiające mu samodzielne poruszanie się w środowisku wodnym bez ingerencji człowieka. Urządzenia te zwane także bezzałogowymi pojazdami podwodnymi (ang. Unmanned Underwater Vehicles UUV) są napędzane bateriami lub ogniwami paliwowymi i mogą pracować na głębokościach do 6000 m . Stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii napędu i zasilania systematycznie zwiększa wytrzymałość zrobotyzowanych łodzi podwodnych, zarówno pod względem czasu pracy, jak i pokonywanych odległości.
źródło: http://www.asimo.pl/teoria/AUV.php

Więcej na temat samych robotów można znaleźć na tej stronie (wikipedia en): link.

Natomiast informacje o projekcie Arrows dostępne są na stronie http://www.arrowsproject.eu/.


Co sądzicie o karcie 200Gb? Czy jest sens kupna czegoś takiego? Do czego może się przydać?

Skomentuj ten news! 🙂  

 

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.