[news] Turniej Robotyki Amatorskiej – już 24.10!

24 października, czyli za niecałe 2 tygodnie, w Rzeszowie rozpocznie się Turniej Robotyki Amatorskiej o puchar Imperium Techniki. Zawody organizowane są przez fundację Imperium Techniki im. Nikoli Tesli i odbędą się na Uniwersytecie Rzeszowskim w budynku A0. Start planowany jest na godzinę 10:00.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie: Turniej Robotyki Amatorskiej o Puchar IMPERIUM TECHNIKI skierowany jest do uczniów w wieku 10 – 17 lat. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.


Konkurencji będzie wyjątkowo dużo, bo aż 7 (opis konkurencji zaczerpnięty ze strony turnieju):

  • Manual Challenge – Konkurencja ta polega pokonaniu toru przeszkód zdalnie sterowanym robotem zbudowanym z klocków LEGO Mindstorms NXT 2.0. Sterowanie odbywa się przy pomocy bezprzewodowego pilota zbudowanego również z tych klocków. Każdy z zawodników ma dwie próby pokonania toru, a sędziowie ocenią tę, która wypadła korzystniej dla zawodnika.
  • Creative Robo Master – gratka dla wszystkich miłośników budowania z klocków Lego. Konkurencja ta polega na zbudowaniu i zaprogramowaniu robota, który wykona określone zadanie. Zadanie konkursowe będzie znane w dniu turnieju, natomiast gdy zakończymy już przyjmowanie zgłoszeń opublikujemy na tej stronie przykładowe zadanie. Zawodnik ma do dyspozycji 90 minut czasu na zaliczenie tej konkurencji.
  • Code trip – W tej konkurencji kładziemy nacisk na umiejętności programistyczne. O ile w Creative Robo Master trzeba samodzielnie zbudować robota, to w Code Trip robot już będzie zbudowany. Zawodnik ma napisać program, który wprawi robota w ruch, aby ten wykonał określone czynności. Programowanie odbywać się będzie na standardowym, graficznym, środowisku programistycznym Lego, które jest dołączane do każdego zestawy LEGO Mindstorms NXT 2.0. O tym co doładnie robot ma zrobić zawodnicy dowiedzą się w momencie przystąpienia do konkurencji. Przykładowe zadanie opublikujemy na tej stronie po zakończeniu rejestracji zawodników. Czas na zaliczenie konkurencji: 60 minut.
  • Square War to wisienka na torcie. To zadanie dla majsterkowiczów, którzy wykonają robota w domu i zaprogramują go tak aby wykonał następujące zadanie:planszaRysunek obok przedstawia przykładową planszę konkursową. Na tej planszy w czterech losowo wybranych miejscach (przecięciach czarnych linii) zostaną umieszczone puszki po napojach (330 ml): zielona, niebieska, żółta i… No właśnie. Kolor czwartej puszki to tajemnica :). Wiemy natomiast, że te trzy pierwsze będą puste, a czwarta będzie wypełniona cieczą o gęstości zbliżonej do wody. Robot wystartuje z pola oznaczonego START i jego zadaniem, będzie przetransportowanie puszek w odpowiadające im kolorami miejsca na planszy, przy czym czwarta puszka ma zostać umieszczona na polu START.
  • LEGO sumo – konkurencja chyba wszystkim znana.
  • Line Follower – na stronie organizatorów nie znalazłem informacji, o tym czy w tej konkurencji, również mogą startować konstrukcje wykonane z klocków, czy też nie.
  • Freestyle, czyli “róbta co chceta” :). Aby powalczyć w tej kategorii, zbuduj w domu swojego robota, zaprogramuj go. Potem przynieś go na turniej i zaprezentuj co on potrafi. Sędziowie to ocenią i przyznają punkty. Być może puchar IMPERIUM TECHNIKI czeka właśnie na Cibie? Dodatkowo w tej kategorii zostanie przyznana nagroda publiczności.
turniej-robotyki-rzeszow

Myślę, że część z tych konkurencji (a może nawet wszystkie), mogą wydawać się dziecinnie proste, ale pamiętajmy, że zawody kierowane są do uczniów od 10 roku życia. Jeśli chodzi o nagrody to tutaj jest pozytywne zaskoczenie. W puli głównych trofeów znalazł się, np.: aparat wodoodporny Aqapix, dysk przenośny 1TB, zestaw narzędzi PROXXON FSB-240E, zestaw startowy z Arduino UNO, Hexacopter HELICUTE HOVERDRON z kamerą… jednym słowem: warto wystartować 🙂

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.