[news] Turniej Robotyki Amatorskiej – już 24.10!

24 października, czyli za niecałe 2 tygodnie, w Rzeszowie rozpocznie się Turniej Robotyki Amatorskiej o puchar Imperium Techniki. Zawody organizowane są przez fundację Imperium Techniki im. Nikoli Tesli i odbędą się na Uniwersytecie Rzeszowskim w budynku A0. Start planowany jest na godzinę 10:00.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie: Turniej Robotyki Amatorskiej o Puchar IMPERIUM TECHNIKI skierowany jest do uczniów w wieku 10 – 17 lat. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.


Konkurencji będzie wyjątkowo dużo, bo aż 7 (opis konkurencji zaczerpnięty ze strony turnieju):

  • Manual Challenge – Konkurencja ta polega pokonaniu toru przeszkód zdalnie sterowanym robotem zbudowanym z klocków LEGO Mindstorms NXT 2.0. Sterowanie odbywa się przy pomocy bezprzewodowego pilota zbudowanego również z tych klocków. Każdy z zawodników ma dwie próby pokonania toru, a sędziowie ocenią tę, która wypadła korzystniej dla zawodnika.
  • Creative Robo Master – gratka dla wszystkich miłośników budowania z klocków Lego. Konkurencja ta polega na zbudowaniu i zaprogramowaniu robota, który wykona określone zadanie. Zadanie konkursowe będzie znane w dniu turnieju, natomiast gdy zakończymy już przyjmowanie zgłoszeń opublikujemy na tej stronie przykładowe zadanie. Zawodnik ma do dyspozycji 90 minut czasu na zaliczenie tej konkurencji.
  • Code trip – W tej konkurencji kładziemy nacisk na umiejętności programistyczne. O ile w Creative Robo Master trzeba samodzielnie zbudować robota, to w Code Trip robot już będzie zbudowany. Zawodnik ma napisać program, który wprawi robota w ruch, aby ten wykonał określone czynności. Programowanie odbywać się będzie na standardowym, graficznym, środowisku programistycznym Lego, które jest dołączane do każdego zestawy LEGO Mindstorms NXT 2.0. O tym co doładnie robot ma zrobić zawodnicy dowiedzą się w momencie przystąpienia do konkurencji. Przykładowe zadanie opublikujemy na tej stronie po zakończeniu rejestracji zawodników. Czas na zaliczenie konkurencji: 60 minut.
  • Square War to wisienka na torcie. To zadanie dla majsterkowiczów, którzy wykonają robota w domu i zaprogramują go tak aby wykonał następujące zadanie:planszaRysunek obok przedstawia przykładową planszę konkursową. Na tej planszy w czterech losowo wybranych miejscach (przecięciach czarnych linii) zostaną umieszczone puszki po napojach (330 ml): zielona, niebieska, żółta i… No właśnie. Kolor czwartej puszki to tajemnica :). Wiemy natomiast, że te trzy pierwsze będą puste, a czwarta będzie wypełniona cieczą o gęstości zbliżonej do wody. Robot wystartuje z pola oznaczonego START i jego zadaniem, będzie przetransportowanie puszek w odpowiadające im kolorami miejsca na planszy, przy czym czwarta puszka ma zostać umieszczona na polu START.
  • LEGO sumo – konkurencja chyba wszystkim znana.
  • Line Follower – na stronie organizatorów nie znalazłem informacji, o tym czy w tej konkurencji, również mogą startować konstrukcje wykonane z klocków, czy też nie.
  • Freestyle, czyli „róbta co chceta” :). Aby powalczyć w tej kategorii, zbuduj w domu swojego robota, zaprogramuj go. Potem przynieś go na turniej i zaprezentuj co on potrafi. Sędziowie to ocenią i przyznają punkty. Być może puchar IMPERIUM TECHNIKI czeka właśnie na Cibie? Dodatkowo w tej kategorii zostanie przyznana nagroda publiczności.
turniej-robotyki-rzeszow

Myślę, że część z tych konkurencji (a może nawet wszystkie), mogą wydawać się dziecinnie proste, ale pamiętajmy, że zawody kierowane są do uczniów od 10 roku życia. Jeśli chodzi o nagrody to tutaj jest pozytywne zaskoczenie. W puli głównych trofeów znalazł się, np.: aparat wodoodporny Aqapix, dysk przenośny 1TB, zestaw narzędzi PROXXON FSB-240E, zestaw startowy z Arduino UNO, Hexacopter HELICUTE HOVERDRON z kamerą… jednym słowem: warto wystartować 🙂

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *