Orion 250 – wielozadaniowy robot mobilny

Witajcie!

Właśnie zakończyłem prace nad moim pierwszym poważniejszym projektem jakim jest Orion 250 :idea: – prosty robot mobilny z wieloma funkcjami i zastosowaniami + aplikacja mobilna dedykowana właśnie dla niego.  Ta konstrukcja to jeden z przełomowych momentów w czasie całej mojej przygody z informatyką i elektroniką. 😀

To właśnie z tym robotem pojechałem na Festiwal Robotyki Cyberbot i zająłem II miejsce, co bardzo mnie zmotywowało. Jeśli chodzi o koszty jakie pochłonęła ta konstrukcja jest to w granicach 350zł. …Tak, tak – na Polakpotrafi zebrałem 550zł – co zrobię z tymi pieniędzmi? Przede wszystkim wykorzystam je na mój warsztat elektroniczny i ogólnie na elektronikę 🙂 Już teraz planuję, również kolejne projekty, które postaram się za niedługo opisać. Na razie zapraszam do zapoznania się z opisem mojej konstrukcji. Jest on również dostępny na: #elektrodzie (link) oraz #forbot (link). Przy okazji już teraz zapraszam do głosowania na mojego robota (…od 1 maja) na stronie forbot.pl, gdzie zgłosiłem się do konkursu (<– link do konkursu) na najlepszy opis robota i samą konstrukcję. Wszystkie szczegóły podam za niedługo. Z góry dziękuję.

Oto opis mojej konstrukcji (dla tych odrobinę bardziej zaawansowanych):

Konstrukcja i zasilanie(#1); elektronika(#2):
#1 Robot wykonany jest głównie z wyciętej plexy i pianki modelarskiej. Każde koło ma swój osobny 5V silnik DC z przekładnią (jak się nie mylę 1:120). Robot jest również wyposażony w prostywysięgnik magnetyczny na serwie 9g. Aktualnie zasilam go z najprostszych „paluszków” [=6x AA], co daje w granicach 9-12V. W najbliższym czasie, zamierzam kupić zwykły pakiet w miarę wydajnych li-pol’i (3S).
#2 Chciałem zastosować jakiś uC z „własnej kolekcji” ale stwierdziłem, że nie będę się „rzucał na głęboką wodę” i wybrałem po prostu… Arduino uno. Za sterowanie silnikami odpowiada moduł mostka H: L298N, który bez problemu sobie ze wszystkim radzi. Robot wyposażony jest również w ultradźwiękowy czujnik odległości hc-sr04 jednak na razie go nie podłączyłem. :DKomunikacja z telefonem odbywa się za pośrednictwem bluetooth’a, z racji, że robot miał być raczej tani, zamiast wyrafinowanych BTM-222 itd. zakupiłem na allegro moduł HC-05 za 20zł który przesyła dane do Atmegi za pośrednictwem UART’a. Dodatkowo przygotowałem płytkę z wyświetlaczem LCD (z Noki) 3110 z własnym zasilaniem (li-pol 1S). Podłączenie modułu do Arduino jest ułatwione dzięki wyjściu kanda, które na nim umieściłem.
#3 Inne: po dołączeniu do pojazdu swojego smartphon’a, powstaje możliwość odbioru aktualnego obrazu z kamer, a także wykresów z sensorów (czujnik ruchu, czujnik przechylenia, czujnik dźwięku itd.) z dowolnego miejsca na Ziemi – tym razem z pomocą wi-fi. :idea:

 

Aplikacja:
Postanowiłem, również, napisać dedykowaną aplikację dla robota na tablety i smartphony z Androidem. Wydaje mi się, że program jest w miarę prosty/wygodny, aczkolwiek to jest moja opinia. Dla zainteresowanych umieszczam załącznik (folder), w którym znajdziecie schemat prototypu, zdjęcia konstrukcji a także aplikacja, którą możecie przetestować (dodaję również „notę”, w której wyjaśnione jest starowanie a także dokładana specyfikacja komunikacji i komendy, które są wysyłane).

Co wchodzi w skład projektu? Co musiałem zrobić?:
-opracować i zaprogramować aplikację – Robot Controler bt, dla urządzeń z Androidem;
-zaprogramować płytę główną, w tym wypadku, Arduino;
-przygotować konstrukcję mechaniczną robota a także zaprojektowanie i wykonanie strony elektronicznej;

Zalety konstrukcji:
√ tani (jak na robotykę) koszt wykonania = w granicach 200zł [ja oczywiście wydałem o wiele więcej] :)
dedykowana aplikacja – to znacznie ułatwia sterowanie
√ możliwość sterowania z dowolnego urządzenia z bluetooth (komputer-za pośrednictwem monitora portu szeregowego, tablet, smartphone itp.)
√ odbiór aktualnego obrazu, a także wykresów z sensorów (czujnik ruchu, czujnik przechylenia, czujnik dźwięku itd.) z dowolnego miejsca na Ziemi

:arrow: Osiągnięcia: II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Robotyki Cyberbot (w Poznaniu) :D

Schemat (prototypu) robota:

Oto krótki film z działania robota:

:arrow: Podziękowania dla: Wszystkich osób, które wspomogły mój projekt na Polak Potrafi. W szczególności: firmie Hybrid Lizard a także Pani Małgorzacie Wyszyńskiej. Serdecznie dziękuję również firmie, która mnie wspiera: Roboty i Spółka :)

Zapraszam do komentowania!

…Pozdrawiam, Karol :)

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *