[news] Rozciągliwy materiał od Panasonica

Ostatnio firma Panasonic ogłosiła, że opracowała powłokę na bazie żywicy polimerowej. Materiał jest elastyczny i rozciągliwy, a zarazem powraca do swojego pierwotnego kształtu. Można go wykorzystać do tworzenia elastycznych urządzeń elektronicznych, które będą dostosowane do różnych form takich jak ubrania czy ciało.
Oprócz rozciągliwych materiałów izolacyjnych, firma oświadczyła także, że również na bazie rozciągliwej żywicy opracowano przezroczysty przewodzący materiał oraz pastę przewodzącą.
Zawiera on w sobie warstwę przewodzącą tzw. nanorurek węglowych. Mają one postać pustych w środku walców o średnicy rzędu nanometra (50 tysięcy razy mniejsze niż ludzki włos).

Poniżej możemy zobaczyć właśnie takowy materiał.

Stretchable_Resing_Film_with_Electronic_Circuit
Pasta przewodząca również bazuje na rozciągliwej żywicy, stosowanej jako spoiwo z wypełniaczem srebra.
Firma za przykłady wykorzystania tego materiału podaje wyświetlacze, czujniki, roboty i napomknięte już wyżej urządzenia do ubrań i ciała.

Również dzięki zastosowaniu tej technologii, kable miedziane pracujące w trudnych warunkach (takich jak częste zaginanie przewodu powodujące jego złamanie) będzie można zastąpić nowymi, elastycznymi i rozciągliwymi kablami.
Materiał potrafi rozciągnąć się aż 2,5 raza. Jest wytrzymały na wielokrotne naprężanie. Powrót do oryginalnego stanu ocenia się na 98% lub więcej w zależności od warunków testów.
Będzie można go zobaczyć na 17-stych targach PWB EXPO (Printed Wiring Boards Expo) od 15 do 17 stycznia 2016 w Tokyo Big Sight.

autor: Przemek Witkiewicz


Artykuł zgłoszony do konkursu świątecznego

Sponsorem nagród jest firma Kamami oraz Hybrid Lizard:

kamami-1421338058

hl_mb

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.