Roboty do obsługi maszyn CNC – czy zastąpią ludzi?

Najnowszy trend zakładający współpracę na linii robot-obrabiarka CNC zmienia powoli wygląd procesów produkcyjnych. Dzięki nieskomplikowanej konfiguracji, wzrostu wydajności i poprawienia jakości wyrabianych elementów roboty CNC mogą poprawić ekonomikę przedsiębiorstwa.

Na tym etapie, na jakim znalazł się przemysł, warto zastanowić się, czy postępująca automatyzacja zlikwiduje miejsca pracy dla operatorów CNC.

Robotyzacja obróbki CNC

Roboty CNC i przemysłowe coraz częściej występują w zakładach przemysłowych. Ich producenci oferują zindywidualizowane projekty, które pomagają w zwiększeniu wydajności produkcji.

Prędkość skrawania, mała ilość odpadów, krótszy cykl produkcyjny, jak też szybkie przygotowanie samej maszyny  do pracy, sprawia, że obrabiarki sterowane numeryczne są wypierane przez urządzenia CNC. Ich największą zaletą jest możliwość łatwego sterowanie komputerem. Pozwala to na uzyskanie lepszych wyników produkcji.

Wymiana cyfrowych informacji

Jedną z najważniejszych podstaw, na których opiera się rewolucja przemysłowa, jest wymiana informacji cyfrowych. Nie ominęło to także robotów CNC. Dzisiejsze modele opierają się na bazach danych, które udostępniają informacje poprzez sieć i zbierają informacje zwrotne z procesu produkcyjnego. Dzięki temu poszczególne etapy obrabiarki, jak też robot CNC staje się bardziej “inteligentny”.

Dzisiejsza rola człowieka w procesie produkcyjnym

Pomimo że robot CNC jest w tej chwili niezastąpionym elementem produkcji, to człowiek wciąż odgrywa tutaj ważną rolę. Nie możemy zapominać jak ważny jest sam operator CNC. To on przecież odpowiada za dobór maszyn, montaż, zdjęcie detalu, wprowadzanie parametrów, dbanie o jakość, analiza oraz diagnostyka. Pomimo bardzo wysokiego stopnia zautomatyzowania zastąpienie operatora robotem CNC jest na ten moment niemożliwe.

Automatyzacja a wzrost kosztów produkcji

Warto zwrócić także uwagę na aspekt wzrostu kosztów produkcji przy procesie automatyzacji. Żeby obsługiwać nowoczesne roboty CNC, potrzebujemy wysoko wykwalifikowanego pracownika. Trzeba więc liczyć się z podniesieniem płac dla osób, które będą wiedziały, jak zająć się programowaniem i montażem urządzeń.

Zważywszy jednak na lepszą wydajność produkcji, szacuje się, że automatyzacja CNC może znacznie poprawić ekonomikę nawet w 20%. Pojedynczy robot jest w stanie wykonać wiele czynności bez względu na ich drobiazgowość czy też duży ciężar. Samodzielny operator może mieć z takimi rzeczami niestety problem.

Roboty CNC kryją w sobie olbrzymi potencjał. Pomimo że nie zastąpią one w 100% człowieka, na zawsze zmienią charakterystykę pracy w przemyśle technologicznym. Operator CNC odpowiada za proces produkcyjny już w innym wymiarze, aniżeli miało to miejsce kilkanaście lat temu. Roboty CNC skracają czas obrabiania pojedynczych, jak też zmniejszają liczbę wad i nieprawidłowości. Zważywszy na bardzo duże zapotrzebowanie i wzrastającą konkurencję, wprowadzenie innowacji jest niezbędne, aby spełnić wymagania czasowe i sprostać presji cenowej.

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.