Skuteczny monitoring do zabezpieczenia domu – porady i wskazówki
Monitoring do domu jednorodzinnego powinien składać się przede wszystkim z kamer zewnętrznych, ale zaleca się także zastosowanie wewnętrznych wideorejestratorów. Wybierać można spośród różnych technologii monitoringu, m.in. analogowego, Wi-Fi IP, przewodowego sieciowego oraz Power over Ethernet.
Kamery do monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego
System monitoringu to jeden z najlepszych gwarantów ochrony nieruchomości. Widok zainstalowanych kamer w większości przypadków odstrasza potencjalnych włamywaczy. Z tego powodu tak ważny jest monitoring zewnętrzny, który (przynajmniej częściowo) powinien być widoczny, by mógł spełniać funkcje odstraszające. Pozostałe kamery zewnętrzne mogą być bardziej schowane.
Monitoring wewnętrzny to kolejny aspekt zabezpieczeń domu jednorodzinnego. Jego zadanie jest jeszcze ważniejsze, ponieważ rejestruje drugi etap niepożądanych działań włamywaczy po tym, jak nie odstraszył ich widok kamer zewnętrznych. W trosce o ochronę przed takimi zdarzeniami bardzo ważne jest, aby cały system zabezpieczeniowy był kompletny i składał się nie tylko z samego monitoringu. Kamery powinny być powiązane z innymi elementami poprzez centralę alarmową (warto zabezpieczyć ją dodatkowym akumulatorem zabezpieczeniowym i antyprzepięciowym na wypadek próby odłączenia od nieruchomości energii przez złodziei). Obok kamer wewnętrznych w domu warto zainstalować czujki, drzwi i okna wyposażyć w elektrozaczepy lub dodatkowe zamki antywłamaniowe oraz rozważyć umieszczenie kontaktronów. Wchodzący do budynku sabotażysta, widząc głośne powiadomienie sygnalizatorów dźwiękowo-wizyjnych i rejestratory kamer, raczej zdecyduje się na wycofanie.
Wybór kamer do monitoringu domu – technologia zasilania i transferu danych
Istotnym czynnikiem wyboru wideorejestratorów jest sposób, w jaki zasilane są energią elektryczną. Zarówno w kamerach Wi-Fi, jak i nieco starszych, analogowych, konieczne jest podciągnięcie do urządzenia okablowania zasilającego. Innym, nowoczesnym sposobem jest zakup kamer Power over Ethernet (PoE). Technologia ta umożliwia przesyłanie energii elektrycznej za pośrednictwem zwykłego kabla ethernetowego, który transferuje także dane. Dzięki temu do obsługi kamery z technologią PoE wystarczy tylko jeden kabel.
Bardzo ważnym kryterium jest transfer danych, który może odbywać się zasadniczo na dwa sposoby. Pierwszy to transfer kablowy i – pomijając nowszą technologię PoE – dotyczy przede wszystkim systemów telewizji dozorowej CCTV. Drugi wariant to kamery do monitoringu Wi-Fi IP. Są to kamery, które rejestrowany obraz wysyłają w sposób zdalny do centrali alarmowej. Ta z kolei magazynuje pliki na podłączonym dysku twardym. Olbrzymią zaletą takich wideorejestratorów jest to, że pozwalają na bieżący podgląd obrazu nawet z drugiego końca świata.