Tanie tworzenie wideo, czyli o filmowaniu smartphonem

Internet pełny jest amatorskich nagrań wideo. YouTube, Facebook i Instagram ułatwiają publikację filmów, a dodatkowe aplikację ułatwiają znacznie montaż i obróbkę materiału.

Do nagrywania dobrego wideo obecnie nie potrzeba wiele. Nie jest konieczny wielki budżet, nie trzeba mieć studia i potężnego zaplecza. Wystarczy chęć, pasja i to co masz w kieszeni – telefon. Tylko tyle wystarczy aby rozpocząć przygodę z 10-tą muzą. Nakręć film, poskładaj go w historię za pomocą darmowej aplikacji do montażu. To naprawdę nie jest trudne. Jeśli zaczniesz tworzyć, to warto zwrócić uwagę na dwie bardzo ważne rzeczy, które są nieodzowne w generowaniu dobrej treści.

Pierwsza sprawa to oświetlenie. Miękkie, najlepiej słoneczne światło spowoduje, że Twój film będzie wyglądał dużo lepiej niż przy domowym, żarówkowym oświetleniu. Kręcąc wideo w domu wykorzystaj okno z firanką. Zadziała jak duży softbox, który da miękkie i równe oświetlenie.

Druga sprawa to płynne, stabilne ujęcia i tutaj sprawa się komplikuje. Możemy umieścić telefon na półce lub statywie, ale wtedy nasze wideo będzie statyczne i mało ciekawe. Możemy też wprowadzić trochę dynamiki, ale co zrobić, aby ruch kamery był płynny? Zawodowcy wykorzystują wielkie żurawie i wózki. Sprzęt zarówno bardzo drogi jak i mało poręczny. Jest jednak inna metoda. Wystarczy użyć gimbala, czyli urządzenia, które za pomocą zestawu silników żyroskopowych potrafi zniwelować drgania, dzięki czemu uzyskujemy obraz dużo przyjemniejszy dla oka. Takie rozwiązania stały sie dostępne dla amatorów bardzo niedawno.

Użycie gimbala to najtańszy sposób, aby obraz z komórki był stabilny, pozbawiony drgań i wyglądał tak, jakby był nakręcony przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że w wielu profesjonalnych produkcjach również używa się podobnych stabilizatorów. Profesjonalne gimbale charakteryzują się głównie dużo większym udźwigiem, bo i sprzęt z jakim muszą współpracować waży znacznie więcej niż telefon komórkowy czy kamera sportowa. Gimbal FeiyuTech SPG udźwignie większość telefonów komórkowych i pomoże stworzyć świetne, stabilne ujęcia. Jeśli szukacie stabilizacji obrazu do bezlusterkowca, albo lustrzanki to polecamy serię FeiyuTech MG.

więcej informacji na: www.feiyu-tech.pl

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.