Recenzja & Konkurs: 20 prostych projektów Raspberry Pi

Książki na temat elektroniki mogą niekiedy kojarzyć się z grubymi akademickimi podręcznikami, które przepełnione są wiedzą teoretyczną, a ich przyswojenie wymaga zazwyczaj sporo czasu i energii. Takie pozycje są zdecydowanie bardzo potrzebne, to one pozwalają nam poznać podstawy, na których oparte są wszystkie inne zagadnienia. Jednak zdecydowanie nie poleciłbym publikacji tego typu początkującym. Kiedy po raz pierwszy stykamy się z jakimś tematem lub jesteśmy dopiero na początku naszego rozwoju w danej dziedzinie, ostatnie, co jest nam potrzebne to zagubienie się w gąszczu suchej wiedzy teoretycznej.

To na czym powinniśmy się zdecydowanie skupić, rozpoczynając przygodę z nową dyscypliną, to rozwijanie naszej ciekawości i znajdywanie nowych bodźców, które zachęcą nas do dalszego zagłębiania się w dany temat. W przypadku elektroniki sądzę, że najlepszym startem będzie poznanie podstaw teoretycznych i eksperymentowanie.

Chodzi tu przede wszystkim o zaobserwowanie, na czym w ogóle elektronika w praktyce polega oraz tego, w jaki sposób możemy ją wykorzystać w naszym codziennym lub niecodziennym życiu. Mówiąc o eksperymentach mam na myśli prace, w ramach których tworzymy próbne układy, urządzenia, czy małe maszyny. Będą to nasze pierwsze elektroniczne projekty.

Projekty Raspberry Pi dla początkujących

20 prostych projektów Raspberry Pi | Zabawki, narzędzia, gadżety i inne rzeczy!

Początkującym z pomocą przychodzi najnowsza pozycja dotycząca miniaturowego komputera Raspberry Pi od Wydawnictwa Naukowego PWN, “20 prostych projektów Raspberry Pi“.

Jest to książka, która – moim zdaniem – w świetny sposób wprowadza nowicjuszy w świat RPI przeprowadzając czytelnika przez podstawy, a następnie oferując mu bardzo dobrze opisane projekty, które umożliwią zapoznanie się z wieloma aspektami technicznymi platformy. W ten sposób każdy, nawet nie posiadając wcześniej zbyt dużej wiedzy na temat elektroniki, jest w stanie zagłębić się w możliwości jakie daje opanowanie malinowego komputera.

Jest to przetłumaczona wersja angielskiej książki “20 Easy Raspberry Pi Projects: Toys, Tools, Gadgets, and More!” napisanej przez Rui i Sarę Santos. Premiera polskiego wydania miała miejsce 26 kwietnia tego roku, czyli nieco ponad miesiąc temu.

 

 

Na prawie 300 stronach zawarta zostały podstawowe informacje na temat samego modułu, jego zastosowanie i najważniejsze dane techniczne. Sporo uwagi poświęconej zostało również przygotowywaniu Raspberry Pi do pierwszego uruchomienia, co może być bardzo przydatne, szczególnie dla zupełnie początkujących. Publikacja wprowadza czytelnika również w programowanie w języku Python, w którym zazwyczaj tworzy się aplikacje na opisywanej platformie.

Zamów książkę już teraz!

>> Rozpocznij przygodę z Raspberry Pi! <<

Książka w szczegółowy sposób opisuje 20 realizacji bazujących na RPI. Autorzy zawarli w niej wiele informacji, które ułatwią stworzenie układów nawet największym nowicjuszom. Pozycja krok po kroku uczy, w jaki sposób przygotować takie gadżety jak cyfrowy zestaw perkusyjny, robot kontrolowany przez WiFi, gra Pong, alarm antywłamaniowy wysyłający powiadomienia e-mail, domowa kamera do monitoringu, detektor wycieku gazu, stacja pogodowa czy urządzenia Internetu Rzeczy (IoT) sterujące elektroniką w całym domu.

Zdecydowanie mogę polecić tę książkę wszystkim, a w szczególności początkującym, nawet tym, którzy nie mieli dotychczas do czynienia z elektroniką. Treść pozycji dotyczy nie tylko mikrokomputera, ale omówione zostały również podstawowe elementy z którymi czytelnik będzie miał do czynienia przy przygotowywaniu projektów, dzięki czemu pozycja wprowadzi każdego w podstawy tej dziedziny. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem malinowej platformy, ta książka zdecydowanie Ci to umożliwi. My natomiast z chęcią umożliwimy Wam zdobycie tej książki! Więcej poniżej…

 

Konkurs! Do wygrania dwa egzemplarze “20 prostych projektów Raspberry Pi”!

Mówi się, że zwycięzca może być tylko jeden. Nie tym razem. W naszym konkursie zwycięzców będzie dwóch! Pierwszy post, w którym do wygrania był egzemplarz książki Rui i Sary Santos opublikowaliśmy już dwa tygodnie. Tym razem jednak podwajamy nagrodę, a raczej podium.

Zadanie? Wystarczy polubić i udostępnić opublikowany właśnie na naszym fanpageu (www.facebook.com/mechatrobot) post oznaczony hasztagiem #podwojnykonkurs. Za dwa tygodnie w sobotę (22.06) spośród użytkowników, którzy polubią i udostępnią post, wylosujemy dwie osoby, które otrzymają darmowy egzemplarz książki! Wystarczą tylko dwa kliknięcia, żeby rozpocząć przygodę z RPI! [Więcej informacji na facebook.com/mechatrobot ]


Zamów książkę już teraz

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.