Jak zagrać na starej konsoli? [RetroPie]

Konsole do gier mają już prawie 47 lat. Pierwsza powstała już w 1972 roku. Od tego czasu sporo się zmieniło. Mamy Plasytation4, Xbox, Nintendo Switch oraz wiele, wiele innych. Pomimo faktu, że najnowsze konsole mają duuuużo większą moc obliczeniową (pierwsza konsola nie miała nawet żadnego procesora!), lepszą grafikę, więcej gier, wyższy poziom realizmu, to nadal wielu osobom pozostał sentyment do konsol retro.

Nawet jeśli nigdy nie graliście na żadnej starej konsoli albo chcecie przypomnieć sobie dawne czasy, to mam coś dla was- Retropie!


Co to jest?

RetroPie to całkowicie darmowe oprogramowanie dostępne na PC i Raspberry Pi, umożliwiające emulowanie wielu różnych konsoli: od Amigi przez Game Boy’a aż po Nintendo Wii.


Co będzie ci potrzebne:


Instalacja całego systemu jest bardzo prosta i można ją opisać w kilku krokach.

Sformatuj swoją kartę

W tym celu możesz użyć ogólnodostępnych aplikacji, ja użyłem SD Card Formatter (dostępny również na Maca).

W oknie Select card wybieramy nazwę naszej karty i klikamy Format.

Pobierz RetroPie na komputer

W tym celu wchodzimy na stronę: retropie.org.uk/download/ klikamy przycisk Raspberry Pi 2/3, co rozpocznie pobieranie się naszego oprogramowania.

Teraz czekamy aż zakończy się pobieranie, a następnie wypakowujemy pobrany plik, np. przy użyciu programu 7-zip (w MacOS wypakowanie następuje automatycznie).

Stwórz obraz dysku na karcie pamięci

Kolejnym krokiem jest przeniesienie pobranego pliku na kartę pamięci. UWAGA: samo kopiowanie nie wystarczy. Musimy utworzyć na karcie obraz dysku.

W tym celu będzie potrzebny nam kolejny program- do tworzenia obrazu dysku- polecam balenaEtcher. Można go pobrać za darmo z oficjalnej strony: www.balena.io/etcher/

Włączamy program, wybieramy obraz dysku, czyli nasz wypakowany folder, następnie wybieramy dysk, czyli naszą kartę microSD i naciskamy Flash!. Proces ten może zająć kilka/ kilkanaście minut.

Włącz Raspberry

Do naszego Raspberry wsadzamy kartę, podłączamy do monitora lub telewizora i je włączamy. Następnie do portu USB wpinamy naszego pada. Naszym oczom ukaże się menu konfiguracyjne, gdzie należy przypisać poszczególne przyciski naszego kontrolera.

Poniżej schematy pochodzące ze strony retropie.org.uk/docs/First-Installation/ pokazujące umiejscowienie przycisków na różnych kontrolerach.

Na przycisk Hotkey polecam ustawić sobie przycisk Select.Teraz naszym oczom ukaże się ekran startowy RetroPie. Niestety nie ma w nim jeszcze gier- ale po dwóch kolejnych krokach już będą!

Pendrive

Przedostatnim krokiem jest znalezienie pendrive’a i sformatowanie go. Następnie tworzymy na nim nowy folder i nazywamy go retropie. Wysuwamy go i wkładamy do włączonego Raspberry i czekamy aż dioda na pendrive’ie przestanie migać (może to zająć kilka minut), a potem go wyciągamy i wkładamy ponownie do komputera. Teraz nasz pendrive w środku folderu retropie powinien mieć 3 podfoldery, a w roms powinny się znajdować oddzielne foldery dla każdej konsoli.

Wgraj swoje ulubione gry

W celu pobrania gier na nasze konsole, wchodzimy na stronę: romsmode.com, wybieramy interesującą nas konsolę, a następnie wybieramy gry i je pobieramy. Gdy gry się pobiorą, jedyne co musimy zrobić to wypakować je i przekopiować do naszego pendrive’a DO WŁAŚCIWEGO FOLDERU (odpowiadającego modelowi konsoli, do której pobraliśmy grę).

Gdy wszystko się przekopiuje wyciągamy pendrive, wkładamy go do RPi i uruchamiamy je ponownie.


Od teraz po wybraniu w menu modelu naszej konsoli możemy wreszcie zagrać w naszą ulubioną grę!

To tyle! Udanego grania!???

 

 

Więcej informacji na temat instalacji znajdziecie na: retropie.org.uk/docs/First-Installation/

a wszystkie niezbędne produkty zakupicie na botland.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.