Drukarki 3D #2 Jak działają?
Jak działa drukarka 3D?
Wstęp mamy już za sobą (odsyłam do części #1), skupmy się teraz na najbardziej nurtującym pytaniu: jak to w ogóle drukuje i jak to się dzieje, że możemy na tym sprzęcie tworzyć obiekty trójwymiarowe.
Aby to wyjaśnić zacznijmy od modelu.
Na zdjęciu powyżej przedstawiony jest model, który będziemy drukowali. Teraz za pomocą specjalnego programu (tak zwanego „slicera”, w moim przypadku jest to Cura), potniemy nasz model na warstwy. W praktyce wygląda to tak jakbyście wzięli nóż i kroili chleb, tylko nie w pionie jak zazwyczaj, a w poziomie. Wówczas otrzymany pocięty chleb jest podzielony na kilkanaście poprzecznych skibek, czyli warstw. Poniżej zdjęcie jak to wygląda w programie.
Widok “pociętego modelu”
Tak wygląda nasz gotowy i pocięty model. Za pomocą suwaka z prawej strony możemy zobaczyć poszczególne warstwy modelu, załóżmy warstwę numer 24. To tak jakbyście pokroili chleb na 160 poprzecznych skibek i wyciągnęli dwudziestączwartą.
Widok warstwy numer 24
Po co te warstwy?
Drukarka jest maszyną działającą w trzech osiach: X- prawo-lewo, Y- przód-tył, Z- góra-dół. Proces drukowania odbywa się w sposób następujący: głowica drukarki będąc na danej wysokości drukuje całą jedną warstwę w płaszczyźnie XY, a następnie przesuwa się wyżej, aby drukować kolejną. Czyli podczas drukowania jednej warstwy, drukarka nie wykonuje ruchów góra- dół, tylko prawo- lewo i przód- tył. Ruch pionowy odbywa się tylko po skończeniu drukowania całej warstwy. Także cały proces drukowania przestrzennego jest nabudowywaniem kolejnych warstw na poprzednich.
Płaszczyzna XY- zaznaczona na żółto
Przy takich możliwościach możemy drukować obiekty przestrzenne, a nawet przedmioty z elementami ruchomymi- a wszystko to może powstać z jednego tylko wydruku!
Mając już taką wiedzę, możemy dojść do bardzo prostego wniosku: im więcej warstw ma nasz model, tym jego wykonanie jest precyzyjniejsze. Warto mieć to na uwadze w przyszłości, bo wtedy w zależności od tego jak dokładny model potrzebujemy, tak dobierzemy sobie swoją wysokość warstwy. Najpopularniejsze wysokości to: 0.1mm, 0.15mm, 0.2mm.
Podsumowując, drukarka to bardzo prosta maszyn. Drukuje to co musi na danej wysokości, a potem podnosi się do góry i ponownie robi to samo. Jeśli chcecie wiedzieć jak to się dokładnie odbywa, warto znać budowę drukarki przestrzennej. Opis całej budowy drukarki zamieściłem w następnej części. Zapraszam do czytania!