Nowe Raspberry Pi już dostępne za … 5$. #PiZero

Od dzisiaj na rynku dostępny jest nowy model Raspberry Pi i kosztuje 5$! Tak, Pi Zero zostało wycenione na 5$! Co potrafi komputer w takiej cenie? Jakie ma parametry? Czym różni się od swoich “braci”? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Nowy pełnoprawny członek rodziny Raspberry Pi został wyprodukowany w Walii. Na wstępie spójrzmy na podstawowe parametry i podzespoły płytki:

  • Procesor Broadcom BCM2835
  • ARM11 1GHz (40% szybszy niż w Raspberry Pi 1)
  • 512MB ramu
  • Gniazdo kart micro-SD
  • Gniazdo mini-HDMI do wyjścia 1080p60 wideo
  • Gniazda micro-USB do transmisji danych i zasilania
  • 40 pinów GPIO
  • pinout identyczny do modelu A + / B + oraz 2B

Porównując Zero do poprzednich modeli szału nie ma, ale jak do tego dodać tak niewielki rozmiar i cenę, to, aż żal nie kupić. Pomyślcie sobie tylko jakie możliwości otwiera komputer tej wielkości za 5$ – od teraz wszystkie projekty nie dość, że staną się tańsze, będzie je można również fizycznie zmniejszyć.

pizero-product-bundle-03-large

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o Pi Zero zachęcam do obejrzenia filmiku od TheRaspberryPiGuy – poniżej.

rsz_img_0661Komputer będzie można dostać za darmo kupując najnowszy numer MagPi, który dziś trafia do brytyjskich kiosków! Jest to przynajmniej niewiarygodne, że w dzisiejszych czasach dodatkami do gazet stają się komputery i to nie byle jakie. Myślę, że Raspberry Zero bardzo szybko zdobędzie sławę i popularność. Niska cena, znana i przyjazna platforma jak i wielkość sprawią, że będzie to jedna z lepszych lub najlepsza tego typu płytek na Świecie. Znajdzie ona zastosowanie w praktycznie każdym projekcie związanym z elektroniką, informatyką, IoT itd. . Mam nadzieję, że i u mnie w warsztacie za jakiś czas pojawi się to urządzenie.

 

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.