Nowe Raspberry Pi już dostępne za … 5$. #PiZero

Od dzisiaj na rynku dostępny jest nowy model Raspberry Pi i kosztuje 5$! Tak, Pi Zero zostało wycenione na 5$! Co potrafi komputer w takiej cenie? Jakie ma parametry? Czym różni się od swoich „braci”? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Nowy pełnoprawny członek rodziny Raspberry Pi został wyprodukowany w Walii. Na wstępie spójrzmy na podstawowe parametry i podzespoły płytki:

  • Procesor Broadcom BCM2835
  • ARM11 1GHz (40% szybszy niż w Raspberry Pi 1)
  • 512MB ramu
  • Gniazdo kart micro-SD
  • Gniazdo mini-HDMI do wyjścia 1080p60 wideo
  • Gniazda micro-USB do transmisji danych i zasilania
  • 40 pinów GPIO
  • pinout identyczny do modelu A + / B + oraz 2B

Porównując Zero do poprzednich modeli szału nie ma, ale jak do tego dodać tak niewielki rozmiar i cenę, to, aż żal nie kupić. Pomyślcie sobie tylko jakie możliwości otwiera komputer tej wielkości za 5$ – od teraz wszystkie projekty nie dość, że staną się tańsze, będzie je można również fizycznie zmniejszyć.

pizero-product-bundle-03-large

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o Pi Zero zachęcam do obejrzenia filmiku od TheRaspberryPiGuy – poniżej.

rsz_img_0661Komputer będzie można dostać za darmo kupując najnowszy numer MagPi, który dziś trafia do brytyjskich kiosków! Jest to przynajmniej niewiarygodne, że w dzisiejszych czasach dodatkami do gazet stają się komputery i to nie byle jakie. Myślę, że Raspberry Zero bardzo szybko zdobędzie sławę i popularność. Niska cena, znana i przyjazna platforma jak i wielkość sprawią, że będzie to jedna z lepszych lub najlepsza tego typu płytek na Świecie. Znajdzie ona zastosowanie w praktycznie każdym projekcie związanym z elektroniką, informatyką, IoT itd. . Mam nadzieję, że i u mnie w warsztacie za jakiś czas pojawi się to urządzenie.

 

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *