Roboty przemysłowe to przyszłość!

Dzisiejsza technologia pozwoliła wielu firmom niemalże całkowicie zautomatyzować swoje linie produkcyjne. Zamiast pracowników pracujących tuż przy taśmie, ich zadania przejęły maszyny w postaci robotów. Takie rozwiązanie znalazło wielu przeciwników, jednak warto zastanowić się nad powodami, które sprawiają, że hale produkcyjne nie wyglądają tak jak kilkadziesiąt lat temu.


Dlaczego stosujemy roboty?

Najważniejszym powodem, dla którego zastosowano roboty przemysłowe, jest zagwarantowanie bezpieczeństwa pracowników. Mogą one wykonywać szereg prac, a także tych niebezpiecznych, których nieodłącznym towarzyszami są szkodliwe warunki jak opary. Dziś dąży się do sytuacji, w której bezpieczeństwo pracy robotów stoi na maksymalnie wysokim poziomie. Jak wysokim? Otóż dziś mogą one funkcjonować w bezpośrednim otoczeniu ludzi, bez konieczności wydzielania konkretnej przestrzeni przy pomocy osłon czy innych zabezpieczeń.

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl

Personel

Wraz ze wzrostem bezpieczeństwa, konieczne będzie odpowiednie dobranie pracowników. Często stosuje się współpracę na linii maszyna – człowiek. Ludzka rola zostaje ograniczona do ostatecznej weryfikacji wyprodukowanych przedmiotów i ewentualne zastopowanie procesu, kiedy dana aplikacja nie działa w sposób zadowalający. Jak pokazuje ilość takich „układów” w wielu fabrykach, jest on bardzo wygodny, ale także skuteczny.

Kwestia bezpieczeństwa

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

Po przeczytaniu ostatniego akapitu możemy zadać sobie pytanie: jak bezpiecznie zastopować proces, który już jest już zaprogramowany przy pomocy sterowników? Jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Otóż większość robotów posiada przycisk tak zwanego „bezpiecznego stopu”. Ma on za zadanie przejście od trybu pracy do spoczynku w sposób płynny. W pierwszej fazie prędkość silnika jest stopniowo zmieszana. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu włączana jest funkcja „Stop”. Pozwala to na stosunkowo szybkie skorygowanie błędów w produkcji, a dobrze wiemy, że potrafią być one kosztowne dla firmy.

Podsumowanie

Tematyka bezpieczeństwa maszyn przemysłowych przeszła bardzo długą drogę rozwoju, od całkowitego braku zabezpieczeń i samowolki, do sytuacji, w której człowiek i robot mogą razem bezproblemowo funkcjonować. Dziś każde przedsiębiorstwo, chcące zautomatyzować swoją produkcję jest zobligowane do podjęcia odpowiednich kroków w celu zapewnienia odpowiednich zgodnych z dyrektywami.

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.