Międzynarodowe zawody Robotic Arena już za 11 dni

Robotic Arena 2017 to już dziesiąta edycja międzynarodowych zawodów robotów organizowanych na Politechnice Wrocławskiej.
Stało się tradycją, że na początku grudnia entuzjaści robotyki i nowoczesnych technologii spotykają się ze sobą w “Serowcu” (C-13 PWr), aby wystawić do walki swoje konstrukcje i wyłonić najlepsze z nich. W tym roku zawody rozpoczną się w sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 przy wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 25.

Na zawody organizatorzy przewidzieli aż 14 konkurencji.

Roboty startujące w kategoriach LineFollower mają za zadanie jak najszybciej pokonać wyznaczoną przez czarną linię trasę. Trudnością jest odpowiednie zaprojektowanie mechaniki oraz układu regulacji, które pozwolą pojazdowi sprawnie pokonywać wszystkie zakręty i skrzyżowania.

 

 

Kategoria Sumo to przeniesienie tradycyjnych japońskich zapasów na blaszane dohyō z elektronicznymi zawodnikami. Roboty stają naprzeciwko siebie na ringu, za pomocą odpowiednich czujników lokalizują się wzajemnie i starają się zrzucić z areny przy użyciu mocy silników. Podobnie jak w klasycznych walkach przewidziane są różne kategorie wagowe: od Nano (25g), przez Mikro (100g) i Mini (500g), aż po kategorię Mega, w której waga robotów dochodzi do 3kg, a roboty do zwiększenia swojej przyczepności mogą używać magnesów. Jest to niezwykle widowiskowa konkurencja, szczególnie kiedy roboty wylatują z ringu na kilka metrów.

MicroMouse to konkurencja, w której robot ma za zadanie odnaleźć się w labiryncie i się z niego wydostać. W swoich poszukiwaniach musi zdać się na odczyty z czujników i odpowiednio opracowane algorytmy. Ważna jest także zwinność i prędkość robota, bo wygrywa najszybszy z nich.

Konstrukcje startujące w kategorii PuckCollect zbierają z planszy kolorowe krążki. Muszą one polegać na swoich cyfrowych “oczach” i odpowiedniej taktyce. W jednym momencie na planszy znajdują się dwie konstrukcje, zatem zadanie jest o tyle trudniejsze, że trzeba dodatkowo uważać na swojego przeciwnika.

 

 

W tym roku zupełnie nową kategorią na wrocławskich zawodach będzie RoboSprint. Konstrukcje zamiast konwencjonalnych kół muszą posiadać kończyny. Spodziewamy się zobaczyć na niej antropomorficzne roboty humanoidalne i przypominające pająki hexapody. Długość trasy to zaledwie 3 metry, niemniej jednak zadanie to nie jest takie proste dla konstruktorów i ich robotów.

Roboty, które nie kwalifikują się do żadnej z powyższych konkurencji, nie muszą czuć się dyskryminowane – specjalnie dla nich stworzono konkurencję o nazwie Freestyle. Niestandardowe maszyny zostaną zaprezentowane przez swoich konstruktorów. Zgromadzona publiczność będzie miała możliwość oddania głosu na najciekawsze jej zdaniem konstrukcje.

Turniej jest organizowany od 2004 r. jako „Otwarte Zawody Robotów Minisumo”, a od 2008 r. pod nazwą Robotic Arena. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce. W ubiegłym roku do walki stanęło prawie 200 konstrukcji z całej Polski i Europy.

Organizatorem zawodów jest Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”. Działa ono nieprzerwanie od 2003 roku przy Katedrze Cybernetyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Organizacja zawodów jest jednym z celów statutowych koła.

Rejestracja potrwa do 26 listopada. Regulaminy dostępne są na stronie roboticarena.pl

Wstęp i udział w zawodach są bezpłatne.

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.