Seeed Studio i tanie płytki z Fusion PCB

Dzięki uprzejmości firmy Seeed Studio miałem możliwość przetestowania świadczonej przez nich usługi Fusion PCB skupiającą się na detalicznym tworzeniu płytek drukowanych. W poniższym artykule chciałbym nieco przybliżyć proces zamawiania produktu na stronie internetowej, opowiedzieć coś więcej o samych obwodach drukowanych i przedstawić moje opinie na temat Fusion PCB.

Seeed to chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się szeroko pojętą elektroniką. Ich oferta rozciąga się od gotowych modułów i elementów IoT, poprzez tworzenie prototypów obwodów drukowanych i montowanie elementów, aż po projektowanie i przygotowywanie układów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Firma działa na rynku międzynarodowym, a biura Seeed znajdują się również w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z danymi udostępnianymi na stronie internetowej do 2018 roku sprzedała ona ponad 17 milionów produktów w 209 krajach.

Jak widać na powyższej grafice przedsiębiorstwo oferuje podzespoły i moduły elektroniczne, tworzenie prototypów przygotowywanych indywidualnie na zamówienie, ale również usługę Fusion. Artykuł ten poświęcony jest przede wszystkim temu ostatniemu produktowi, który umożliwia hobbystom z całego świata testowanie nowych rozwiązań poprzez tworzenie relatywnie tanich płytek pcb.

Fusion pcb i proces zamawiania płytek

W ramach Fusion pcb dostępnych jest kilka usług, w tym:
  1. Wytrawianie płytek drukowanych;
  2. Montaż elementów w obwodzie;
  3. Drukowanie 3D i frezowanie CNC;
Ceny za 10 płytek zaczynają się już od 5$, co w przeliczeniu przekłada się na niecałe 20 zł! Zamawianie produktu rozpoczynamy od wejścia na stronę internetową: Fusion PCB. Po otworzeniu powyższego linka powinna pojawić się strona jak na poniższej grafice. Naszym pierwszym zadaniem jest przygotowanie plików Gerber, które zawierają wszystkie niezbędne informacje na temat naszego projektu.
Na stronie Seeed Studio znajduje się przystępnie napisany poradnik dotyczący tego, w jaki sposób wyeksportować pliki Gerber z programu do projektowania obwodów elektrycznych. Znajdziecie go tutaj: How to generate the Gerber files? Po dodaniu odpowiedniego pliku przechodzimy do wybrania parametrów dotyczących zamawianego produktu.

Możliwości dostosowywania parametrów pcb

Gdy wgramy już pliki Gerber możemy rozpocząć dostosowywanie płytki do naszych potrzeb. W ramach serwisu mamy możliwość decydowania o wielu kwestiach:
  1. Materiale z którego wykonana będzie nasza płytka;
  2. Ilości warstw w pcb;
  3. Wymiarach modułu;
  4. Ilości;
  5. Grubości;
  6. Kolorze;
  7. i wielu innych…
Fusion PCB to również usługa montażu elementów na naszej płytce – opcję tą możemy włączyć lub wyłączyć poniżej tabeli ze szczegółami na temat produktu. Po określeniu wszystkich detali możemy przejść do zamawiania. W tym celu przewijamy stronę z powrotem do góry i klikamy w przycisk “Add to card”. Następnie wybieramy opcję dostawy i przechodzimy do płatności…

Moje opinie na temat Fusion PCB

Jak na początku już wspomniałem dzięki uprzejmości firmy Seeed miałem możliwość sprawdzić jak ich usługa sprawdza się w praktyce. W związku z tym zleciłem wykonanie 10 płytek przechodząc przez cały proces zamawiania produktu. Jeśli miałbym wyrazić moją opinię jednym słowem, to określiłbym to jako: Świetne! Myślę, że zdecydowanie największym atutem Fusion pcb jest niezwykle atrakcyjna cena. Poniżej prezentuje moje plusy i minusy serwisu Seeed:
  1. Plusy:
  • Niska cena usługi;
  • Szybka dostawa;
  • Towar dobrze zapakowany;
  • Prosty proces zamawiania pcb;
  • Wiele dodatkowych usług dostępnych jednocześnie wraz z zamówieniem;
  1. Minusy:
  • Brak 😉

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.