Porównanie programów do projektowania elektroniki

Jak wiadomo, jednym z podstawowych narzędzi każdego elektronika, jak i robotyka, jest program do projektowania układów elektronicznych. W związku z tym wspólnie z firmą EasyEDA postanowiliśmy przygotować dla Was sporą listę wszystkich znanych nam aplikacji służących właśnie do tych celów.

W czasie tworzenia tej listy wzięliśmy pod uwagę wiele kryteriów. Są tutaj programy darmowe, komercyjne, jak i shareware. Postaraliśmy się ująć tu możliwie wszystkie, które znamy, ale oczywiście część mogła zostać pominięta. 

Od kiedy niektóre programy przeniosły się do chmury, zaczęły powstawać również poręczne i potężne webowe narzędzia EDA. Je również postanowiliśmy ująć w naszej liście. Myślę, że taki artykuł może pomóc przy wyborze odpowiedniej aplikacji. Serdecznie zapraszam do czytania.


Lista darmowego oprogramowania do projektowania elektroniki
EasyEDA

EasyEDA świetne i darmowe narzędzie EDA bazujące na chmurze umożliwiające kreowanie schematów, symulację spice i projektowanie PCB. Posiada w bazie ponad 70’000 dostępnych gotowych schematów oraz 15’000 bibliotek Pspice. Możesz szybko rysować schematy w przeglądarce korzystając z dostępnych bibliotek. Pracę możesz zachować dla siebie lub ją upublicznić. Schematy i biblioteki można zaimportować z Altium, Eagle KiCad oraz LTspice. Pliki można natomiast wyeksportować do wielu rozszerzeń, łącznie z JSON. Istnieje również możliwość niedrogiego i szybkiego zamówienia zaprojektowanego PCB. Odkąd aplikacja jest dostępna w internecie, daje użytkownikom wygodę niewiarygodnej mobilności. Kolejną zaletą aplikacji w chmurze jest kompatybilność pomiędzy urządzeniami.


TinyCad  program do rysowania schematów dla Windows z SourceForge. Wspiera rysowanie schematów elektronicznych, rozmieszczanie elementów oraz symulację układów. Jest dostępny do pobrania za darmo.


Xcircuit darmowy program do rysowania schematów od OpenCircuit designs, opracowany dla środowiska Unix/Linux. Można używać go również na Windowsie, aczkolwiek potrzebne jest do tego posiadanie uruchomionego X-serwera lub Windows API. Dostępnych jest wiele różnych wersji. Przed rozpoczęciem pracy warto przejść przez samouczek.


Dia  proste oprogramowanie do rysowania, z możliwością tworzenia schematów blokowych. Posiada również dostęp do podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych komponentów. Jest to program wyłącznie dla początkujących, lub dla osób zaczynających z projektowaniem elektroniki. Dobre narzędzie do rysowania schematów blokowych. Program posiada licencję GPL i występuje w wersji na Mac oraz Linux. Nie ma wersji dla Windowsa. :/ 


Pspice – Student Version oprogramowanie służące do symulacji układów elektronicznych. Kliknij na link by dostać darmową wersję studencką. 🙂

LTSpice  oprogramowanie symulujące od Linear. Opracowywanie schematów, symulacja SPICE, wykresy przebiegów i wiele innych funkcji.

SmartDraw Darmowe oprogramowanie do projektowania schematów elektronicznych. To program od SmartDraw LCC, które opracowuje jedne z najlepszych programów do rysowania CAD. To darmowa wersja do promowania ich płatnych wersji. Nie zobaczysz w niej wielu zaawansowanych funkcji, ale i tak warto ją przetestować.


Lista płatnego oprogramowania do rysowania układów elektronicznych:

Orcad najpopularniejszy program firmy Cadence do rysowania układów, symulacji i rozmieszczania elementów.


CadSoft Eagle  kolejny wysokiej jakości program do opracowywania PCB. EAGLE jest skrótem od Easily Applicable Graphical Layout Editor co oznacza łatwy w zastosowaniu graficzny edytor rozmieszczenia (elementów). Narzędzie można pobrać w wersji bezpłatnej, jednak ma ona wtedy trochę ograniczeń, np. dotyczących wielkości projektowanych PCB. Jak dla mnie najlepszy wybór dla kogoś, kto zaczyna z projektowaniem bardziej zawiłych układów – sam z niego korzystam. 🙂


Tina  niedrogie rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw oraz freelancerów. Ułatwia rysowanie układów, opracowywanie rozmieszczenia elementów, symulację oraz wiele innych funkcji. Testowanie układów w czasie rzeczywistym to również funkcja warta zaznaczenia.

Altera – posiada wiele aplikacji w zależności od Twoich różnych potrzeb. Jest tam oprogramowanie do projektów wbudowanych (NIOS II), projektowania DSP (DSP Builder), natomiast do konstrukcji logicznych przeznaczone jest Quartus II oraz ModelSim.


Podsumowując: programów do tworzenia schematów, projektowania PCB itd. jest cała masa. Myślę, że dobrą opcją przed pobraniem/zakupem nowego, będzie przejrzenie powyższej listy. Macie może już jakichś ulubieńców albo chcielibyście podzielić się opinią na temat?

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

3 komentarze do “Porównanie programów do projektowania elektroniki

 • 18/07/2016 o 21:59
  Permalink

  Szkoda, że pominąłeś ostatnio zdobywający dużą popularność program KiCad. Po ostatniej aktualizacji, prowadzenie ścieżek na PCB to czysta przyjemność; klikasz na punkt A i prowadzisz myszką do punktu B, a ścieżka sama mija i utrzymuje dystans od innych pinów, ścieżek, przelotek itd. A nawet jak zajdzie potrzeba to sama przesuwa inne ścieżki. Sam osobiście przesiadłem się z Eagle, zresztą nie tylko ja 😉

  Odpowiedz
  • 06/08/2016 o 17:03
   Permalink

   Zdecydowanie brakuje KiCad. Do zastosowań amatorskich jest wręcz
   idealny. Nie dość, że darmowy, to praktycznie ma wszystko czego trzeba
   włącznie z wizualizacją 3D zaprojektowanej płytki. Jedyny mankament to
   wciąż mała liczba elementów, ale i to się zmienia. Z resztą można też
   tworzyć własne. I bardzo podoba mi się podejście z wyborem obudów, bo
   przy projektowaniu schematu nie muszę o tym myśleć.
   Jeśli chodzi o DIA to zdecydowanie nie polecam prób projektowania schematów, chyba że na zasadzie przycisk, żarówka i buzzer.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *