Porównanie programów do projektowania elektroniki
Jak wiadomo, jednym z podstawowych narzędzi każdego elektronika, jak i robotyka, jest program do projektowania układów elektronicznych. W związku z tym wspólnie z firmą EasyEDA postanowiliśmy przygotować dla Was sporą listę wszystkich znanych nam aplikacji służących właśnie do tych celów.
W czasie tworzenia tej listy wzięliśmy pod uwagę wiele kryteriów. Są tutaj programy darmowe, komercyjne, jak i shareware. Postaraliśmy się ująć tu możliwie wszystkie, które znamy, ale oczywiście część mogła zostać pominięta.
Od kiedy niektóre programy przeniosły się do chmury, zaczęły powstawać również poręczne i potężne webowe narzędzia EDA. Je również postanowiliśmy ująć w naszej liście. Myślę, że taki artykuł może pomóc przy wyborze odpowiedniej aplikacji. Serdecznie zapraszam do czytania.
Lista darmowego oprogramowania do projektowania elektroniki
EasyEDA – świetne i darmowe narzędzie EDA bazujące na chmurze umożliwiające kreowanie schematów, symulację spice i projektowanie PCB. Posiada w bazie ponad 70’000 dostępnych gotowych schematów oraz 15’000 bibliotek Pspice. Możesz szybko rysować schematy w przeglądarce korzystając z dostępnych bibliotek. Pracę możesz zachować dla siebie lub ją upublicznić. Schematy i biblioteki można zaimportować z Altium, Eagle KiCad oraz LTspice. Pliki można natomiast wyeksportować do wielu rozszerzeń, łącznie z JSON. Istnieje również możliwość niedrogiego i szybkiego zamówienia zaprojektowanego PCB. Odkąd aplikacja jest dostępna w internecie, daje użytkownikom wygodę niewiarygodnej mobilności. Kolejną zaletą aplikacji w chmurze jest kompatybilność pomiędzy urządzeniami.
TinyCad – program do rysowania schematów dla Windows z SourceForge. Wspiera rysowanie schematów elektronicznych, rozmieszczanie elementów oraz symulację układów. Jest dostępny do pobrania za darmo.
Xcircuit– darmowy program do rysowania schematów od OpenCircuit designs, opracowany dla środowiska Unix/Linux. Można używać go również na Windowsie, aczkolwiek potrzebne jest do tego posiadanie uruchomionego X-serwera lub Windows API. Dostępnych jest wiele różnych wersji. Przed rozpoczęciem pracy warto przejść przez samouczek.
Dia – proste oprogramowanie do rysowania, z możliwością tworzenia schematów blokowych. Posiada również dostęp do podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych komponentów. Jest to program wyłącznie dla początkujących, lub dla osób zaczynających z projektowaniem elektroniki. Dobre narzędzie do rysowania schematów blokowych. Program posiada licencję GPL i występuje w wersji na Mac oraz Linux. Nie ma wersji dla Windowsa. :/
Pspice – Student Version – oprogramowanie służące do symulacji układów elektronicznych. Kliknij na link by dostać darmową wersję studencką. 🙂
LTSpice – oprogramowanie symulujące od Linear. Opracowywanie schematów, symulacja SPICE, wykresy przebiegów i wiele innych funkcji.
SmartDraw – Darmowe oprogramowanie do projektowania schematów elektronicznych. To program od SmartDraw LCC, które opracowuje jedne z najlepszych programów do rysowania CAD. To darmowa wersja do promowania ich płatnych wersji. Nie zobaczysz w niej wielu zaawansowanych funkcji, ale i tak warto ją przetestować.
Lista płatnego oprogramowania do rysowania układów elektronicznych:
Orcad– najpopularniejszy program firmy Cadence do rysowania układów, symulacji i rozmieszczania elementów.
CadSoft Eagle – kolejny wysokiej jakości program do opracowywania PCB. EAGLE jest skrótem od Easily Applicable Graphical Layout Editor co oznacza łatwy w zastosowaniu graficzny edytor rozmieszczenia (elementów). Narzędzie można pobrać w wersji bezpłatnej, jednak ma ona wtedy trochę ograniczeń, np. dotyczących wielkości projektowanych PCB. Jak dla mnie najlepszy wybór dla kogoś, kto zaczyna z projektowaniem bardziej zawiłych układów – sam z niego korzystam. 🙂
Tina – niedrogie rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw oraz freelancerów. Ułatwia rysowanie układów, opracowywanie rozmieszczenia elementów, symulację oraz wiele innych funkcji. Testowanie układów w czasie rzeczywistym to również funkcja warta zaznaczenia.
Altera – posiada wiele aplikacji w zależności od Twoich różnych potrzeb. Jest tam oprogramowanie do projektów wbudowanych (NIOS II), projektowania DSP (DSP Builder), natomiast do konstrukcji logicznych przeznaczone jest Quartus II oraz ModelSim.
Podsumowując: programów do tworzenia schematów, projektowania PCB itd. jest cała masa. Myślę, że dobrą opcją przed pobraniem/zakupem nowego, będzie przejrzenie powyższej listy. Macie może już jakichś ulubieńców albo chcielibyście podzielić się opinią na temat?