Wzmacniacz Wi-Fi – kiedy się przyda?

Mimo podpisania najlepszej możliwej umowy na internet wciąż narzekasz na niedostateczny dostęp do sieci w swoim mieszkaniu i winisz za to operatora? A czy wiesz, że problem może leżeć po stronie rozkładu Twojego domu i wielu innych czynników? Sprawdź, co wpływa na jakość sygnału Wi-Fi i jak można poprawić jego moc w łatwy sposób!

Dlaczego sygnał Wi-Fi jest słaby?

Często powody słabego sygnału Wi-Fi w mieszkaniu nie wynikają ani z naszej, ani z operatora winy. Czasami router może być po prostu słabej jakości, a nawet jeśli jest dobrej, może napotykać na liczne przeszkody w budynku, które nie pozwalają mu na efektywne rozprzestrzenianie sygnału. Co zatem możesz zrobić, by zasięg Wi-Fi w domu był lepszy? Przede wszystkim zrezygnuj z ukrywania routera – wiele osób chowa go do szafek, ponieważ nie współgra z wystrojem mieszkania. To pierwszy błąd, jaki można popełnić. Innym jest umieszczanie routera w pobliżu dużych sprzętów elektronicznych, jak lodówka czy telewizor lub obiektów metalowych o sporej powierzchni, np. grzejników – również one mogą zakłócać pracę routera.

Co więcej, router powinien znajdować się w centralnej części domu – sygnał rozchodzi się równomiernie naokoło urządzenia, ale sporą przeszkodą może okazać się dla niego każda ściana oraz sufity. Dlatego też często jedynym rozwiązaniem jest kupienie nowego, silniejszego routera lub też doposażenie domowej sieci internetowej w funkcjonalny wzmacniacz sygnału Wi-Fi.

Co potrafi wzmacniacz sygnału Wi-Fi?

Czym jest wzmacniacz sygnału Wi-Fi? To bardzo pomocne urządzenie, które wystarczy włożyć do kontaktu i połączyć z siecią internetową. Wówczas urządzenie może powielić sygnał i rozprzestrzenić go po dalszej części domu. Aby jednak tak się stało, również trzeba pamiętać o jego odpowiednim rozmieszczeniu – urządzenie nie może znajdować się zbyt blisko routera, ponieważ wtedy tylko nieznacznie będzie w stanie wzmocnić jego sygnał, jednak z drugiej strony repeater musi znaleźć się w miejscu, w którym jest dobry sygnał – w przeciwnym przypadku zacznie przekazywać słaby sygnał z zakłóceniami, tym samym nie spełniając swojego zadania. Najlepiej więc podłączyć go do gniazdka, które znajduje się mniej więcej w połowie dystansu pomiędzy routerem a urządzeniem, do którego ma przekazywać sygnał Wi-Fi.

Jaki repeater Wi-Fi wybrać?

Kupując wzmacniacz Wi-Fi do swojego mieszkania, zwróć uwagę na następujące parametry:

  • szybkość transmisji – jeśli masz w domu bardzo szybki internet, ale kupisz repeater, którego szybkość transmisji danych będzie niewielka, nie będziesz mógł w pełni korzystać z możliwości sieci domowej. Przed zakupem koniecznie sprawdź ten parametr;

  • standardy Wi-Fi – również od tego będzie zależała prędkość działania internetu – kup więc wzmacniacz o standardzie n lub ac;

  • częstotliwość – jeśli wzmacniacz będzie działał na dwóch częstotliwościach, będziesz mógł ominąć bardziej zatłoczone pasmo, wpływając tym samym na jakość sygnału Wi-Fi w domu;

  • sieć LAN – upewnij się, że do wzmacniacza możesz podłączać również urządzenia za pomocą przewodu – może się to przydać np. w przypadku telewizora.

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.