Niezawodność i bezpieczeństwo maszyn – wyspa zaworowa 15V

Dzisiejsze wymagania przemysłu stawiają przez nami coraz to większe wymagania. Dotyczy to zarówno wydajności pracy, kosztów jak i niezawodności i bezpieczeństwa jakie gwarantuje pracująca z człowiekiem maszyna. Produktem jaki świetnie wpisuje się w te zasady jest wyspa zaworowa stworzona dla wymagającego przemysłu.

Wyspa zaworowa serii 15V przy zachowaniu kompaktowej i modułowej budowie gwarantuje doskonałą wydajność pracy. Natężenie przepływu może osiągać wartość nawet 830 Nl/min. Wyspa elektrozaworowa jest zupełnie nowym projektem, w którym osiągnięto optymalne połączenie pneumatyki oraz rozwiązań mechatronicznych.

W skład kompletnej wyspy wchodzi moduł sterowania wyspą, zadana liczba elektrozaworów wraz z bazą mającą wbudowane złącza wtykowe pod węże Ø6 i 8mm oraz bloki zasilające. Kolejno blok zasilania: początkowy, środkowy oraz końcowy. Wyspa zaworowa stwarza szerokie możliwości adaptacji dla różnych potrzeb sterowania. Od prostych zaworów funkcji 3/2 oraz 5/2 po zawory 5/3 oraz 2×3/2 czy sterowanie próżnią, dzięki zastosowaniu zasilania z zewnętrznym pilotem. Produkt zapewnia także zintegrowane systemy połączeń elektrycznych oraz ochronę przez kurzem i wilgocią IP67.

Rys. 1: Kompletna wyspa zaworowa, serii 15V

Wyspa zaworowa 15V spełnia wszystkie wymagania przemysłu 4.0 dotyczące zwiększenia wydajności wytwarzania oraz integracji inteligentnych maszyn przy możliwości elastycznych zmian w sam moduł wyspy. Zmiany w przemyśle wynikają ze zmian stosowanych narzędzi i sposobu myślenia. Stosowanie wysp zaworowych upraszcza proces sterowania pneumatycznymi elementami wykonawczymi oraz daje możliwość podglądu rzeczywistych parametrów pracy maszyn przy współpracy ze sterownikami PLC oraz kontrolerami, poprzez podłączenie do sieci przemysłowych.

Wszystkie elektrozawory montowane na wyspie niezależnie od funkcjonalności, ustandaryzowano do jednolitych rozmiarów 15mm grubości. Dzięki takiemu zabiegowi, wymiana jak i modyfikacja funkcji pierwotnej wyspy jest prostsza i nie wymaga większego wysiłku. Nowa wyspa zaworowa serii 15V charakteryzuje się błyskawicznym czasem reakcji oraz pełną komunikacją z maszynami sterowniczymi, zarówno PLC jak i CNC, dzięki czemu znajduję zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Rys. 2: Baza z zaworem, wyspy 15V

Wyspa może posiadać jeden z cztery protokołów: Profibus, 37 Multipin, Profinet oraz EtherNet/IP. Przez co podmiana wysp różnych producentów nie stanowi problemu. Uniwersalność wyspy polega na całkowitej kompatybilności ze wszystkim protokołami oraz na podłączeniu do aż 32 elektrozaworów w jednym bloku. Natężenie przepływu nawet w takiej konfiguracji może osiągać wartość 830 Ml/min.

Rys. 3: Protokół sterowania wyspą Profibus

Korpus wyspy zaworowej dla osiągnięcia optymalnej wytrzymałości, wagi oraz jakości wykonania został wyprodukowany ze stopu aluminium oraz technopolimeru. Tłoki zaworów wraz z uszczelnieniami są wykonane z elastomeru oraz stali nierdzewnej AlSi 302. Gwarantuje  to długą niezawodność pracy wyspy z zaworami, co nie pozostaje bez znaczenia podczas utrzymania produkcji na zakładzie. Dużą zaletą wyspy zaworowej jest możliwość działania nie tylko w warunkach dodatniego ciśnienia ale także w próżni, co czyni ja bardziej uniwersalną dla większej liczby aplikacji. Takie użycie wymaga zastosowania dodatkowego zasilania z zewnętrznym pilotem oraz odgrodzenia zaworów działających w próżni od reszty blokiem środkowym.

Dobre rozplanowanie ułożenia wtyków oraz podłączeń, umieszczonych na wyspie po tej samej stronie, gdzie piloty gwarantują lepszą ergonomię pracy z wyspą. Standardowe podstawy bazy zaworów są pojedyncze, co ułatwi wymianę ewentualnego zaworu uległego awarii. Kompaktowe wymiary zapewniają pewne i bezpieczne złącza wciskane, które optymalizują przestrzeń i szerokość całej wyspy. Stopień ochrony przed wodą zapewnia IP67 oraz obudowa odporna na zanieczyszczenia zewnętrzne.

Rys. 4: Wymiary gabarytowe wyspy serii 15V

Wyspę zaworową można zakupić zmontowana w kompletny blok jak i dokupić pojedyncze części zapasowe do samodzielnej wymiany. Dobór odpowiedniej wyspy zapewni konfigurator doboru przygotowany, aby maksymalnie ułatwić prawidłowe dobranie wyspy pod konkretną aplikację.

———————————————————————————

Autor: Tomasz Jarczewski – Doradca ds. technicznych w Pneumat System

Karol Wojsław

Karol Wojsław - założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje sie elektroniką oraz informatyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.