Roboty spawalnicze – czy robotyzacja jest potrzebna człowiekowi?

Coraz częściej w halach produkcyjnych, w których ma miejsce czynność spawania, zaobserwować możemy obecność robotów przemysłowych. Zajmują się one spawaniem przeróżnych elementów, które później wpływają na stworzenie całej konstrukcji. Czy jednak faktycznie roboty tego typu są ludziom potrzebne? W czym pomagają i ułatwiają pracę spawaczy?

Nowoczesne hale produkcyjne wykorzystują w swoich działaniach specjalne roboty spawające, dzięki którym prace przebiegają w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Na czym jednak polegają owe różnice? I czy tak daleko idąca robotyzacja nie zaszkodzi w przyszłości człowiekowi?

1. Jakie są zalety robotów spawających?

Nie da się ukryć, że roboty, jako elementy optymalizacyjne dla każdego stanowiska spawalniczego w firmie produkcyjnej, posiadają wiele zalet. Gdyby tak nie było – producenci nie decydowaliby się na wykorzystywanie ich.

Pierwszą i zasadniczą zaletą robotów spawalniczych jest szybkość ich działania. Dzięki temu, że są zaprogramowanymi maszynami mogą pracować szybciej niż ludzie i dłużej niż ludzie. Dzięki temu możliwe jest wyprodukowanie znacznie większej ilości dóbr niż w zakładach, w których pracują sami ludzie bez pomocy robotów. Produktywność przy wykorzystaniu maszyn mocno wzrasta.

Drugą niekwestionowaną zaletą robotów spawających jest ich mechaniczne, jednolite działanie. Powtarzalność czynności oraz efektów pracy jest w kontekście produkcji masowej bardzo ważne. Taki rodzaj produkcji bowiem charakteryzuje się identycznością wytwarzanych dóbr. Warto pamiętać również, że spawy, które stworzą roboty będą precyzyjne i dobre jakościowo.

Sprawdź robota spawalniczego firmy Ekod: Nasz autorski robot spawający

Trzecie zaleta związana jest silnie z człowiekiem oraz jego bezpieczeństwem na stanowisku pracy. Roboty to maszyny, na które nie działają wysokie temperatury, szkodliwe pyły czy groźne dymy wydobywające się z materiałów używanych do spawania. Ludzie natomiast są bardzo wrażliwi na zabójcze substancje. Zawód spawacza należy do najbardziej niebezpiecznych właśnie ze względu na to. Kiedy zaczniemy wykorzystywać w produkcji masowej roboty spawalnicze, możemy mieć pewność, że zadbamy tym samym o zdrowie naszych pracowników.

2. Co z człowiekiem?

Wielu ludzi boi się, że wprowadzenie robotów na stanowiska pracy ludzi sprawi, że ludzie ci zaczną tracić swoje posady i zostaną z niczym. Nie musi wcale tak się skończyć. Warto pamiętać, że rozwój robotyzacji wiąże się z pojawianiem się zupełnie nowych zawodów. Programiści oraz operatorzy robotów będą w cenie. Warto zacząć powoli się przebranżawiać.

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.