Jak wybrać dobry hosting?

Wybór dobrej usługi hostingowej nie jest prosty – szczególnie jeśli to pierwsza usługa tego typu kupowana przez danego klienta. Należy zwracać uwagę na wiele czynników i na tej podstawie podejmować decyzję. Co ma kluczowe znaczenie? Jak wybrać serwer, który nie zawiedzie jego właściciela i odwiedzających należące do niego strony WWW?

Hosting WWW – co ma znaczenie?

Kluczowym zadaniem serwera WWW jest to, aby nie przeszkadzał w prowadzeniu stron, czyli po prostu – ma być niezawodny. Użytkownik, który odwiedza serwis WWW, prawdopodobnie do niej nie wróci, jeśli miał problemy z załadowaniem wszystkich elementów witryny lub ładowała się ona bardzo długo. Żeby jednak wybrać dobrze działający serwer, klient musi zwrócić uwagę na wiele czynników.

  •    biuro obsługi klienta – każdy korzystający z usługi serwerowej musi w końcu skorzystać z pomocy BOK-u. Bardzo ważne jest, aby była ona dostępna na różne sposoby, a najlepiej przez 24 godz. na dobę, również w weekendy. Kolejna kwestia to jej jakość. Jak szybko odpowiadają admini? Czy ich odpowiedzi rozwiązują problemy? Jak długo należy czekać na kontakt z doradcą w przypadku połączenia telefonicznego?
  •   umowa hostingowa – to w niej znaleźć można kluczowe zapisy związane z zasadami korzystania z usługi. Jeśli np. hosting oferowany jest w promocji, w której w pierwszym roku za usługę płaci się niewielką kwotę, to warto sprawdzić, jaka jest cena za kolejny rok. Ważne także, czy zawarcie umowy stanowi jednocześnie zobowiązanie do korzystania z serwera przez dłuższy okres niż rok, ale już po wyższej cenie. Często do hostingu dodawana jest za darmo domena – warto sprawdzić, na jakich warunkach będzie można z niej korzystać w kolejnym roku.
  •    darmowy test serwera – najlepszym sposobem na sprawdzenie jakości działania usługi hostingowej jest darmowy test serwera. Zapewniają go nie tylko mało znane firmy, ale również marki cenione na rynku, np. hosting AZ.pl. 7 czy 14 dni darmowego testu to czas wystarczający, aby móc sprawdzić, jak działa usługa, jaki ma panel zarządzania i nie tylko. Co zrobić, jeśli dany serwer nie zapewnia darmowego testu? Zrezygnować z niego i zainteresować się takim, który umożliwia testowanie usługi bez płacenia za nią.
  •    nakładane ograniczenia – w przypadku serwera współdzielonego użytkownik otrzymuje dostęp jedynie do części jego zasobów, dlatego warto zwrócić uwagę na ograniczenia pod względem maksymalnego obciążenia procesora, pamięci RAM, liczby zapytań do bazy danych, liczby plików na serwerze, maksymalnej liczby wiadomości e-mail dziennie, powierzchni czy transferu. Warto wybrać usługę z nieograniczonym transferem, co nie spowoduje jednak, że bez względu na popularność strony dalej będziemy mogli korzystać z takiego samego pakietu hostingowego. Nasze konto nie może obciążać serwera ponad limity np. procesora. Kolejne ograniczenia ze strony hostingu dotyczą liczby baz danych, liczby kont e-mail czy dodanych domen internetowych. Oczywiście ich istnienie nie oznacza, że taką usługę należy omijać – po prostu musi być ona dopasowana do oczekiwań danego użytkownika.
  •    panel zarządzania – dostępne są hostingi z popularnymi panelami zarządzania, jak cPanel czy Direct Admin, ale również takie, które zapewniają autorskie rozwiązania. Wszystkie mają swoje plusy i minusy – warto sprawdzić, czy oferowany system na pewno nam odpowiada.
  •    uptime – oznacza on czas nieprzerwanej pracy serwera i określany jest procentowo. Nie należy jednak oczekiwać wyniku 100 proc., gdyż serwery mają m.in. aktualizowane oprogramowanie, dokonywane są na nich zmiany. Należy brać pod uwagę usługi z uptime na poziomie ponad 99 proc.

Wybór dobrego hostingu – to nie takie trudne

Żeby znaleźć usługę odpowiedniej jakości, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, z których najważniejszym jest dostępność darmowego testu usługi. To właśnie podczas tego testu można ocenić, czy serwer spełnia oczekiwania, a firma zapewnia wysokiej jakości support.

Karol Wojsław

Karol Wojsław -- licealista, założyciel i redaktor Mechatrobot.pl. Interesuje się robotyką i elektroniką oraz informatyką. Z racji swojego wieku nie ma ogromnej wiedzy, ale wytrwale dąży do tego, aby artykuły, które publikuje były coraz lepsze.